Yeni Makine Öneri

Gövde, lens, gövde+lens kitleri gibi... Hangi marka/model ne alayım sorularınıza hep birlikte çözüm arıyor-buluyoruz...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
bozok
Isınmaya Başlayan Üye

Yeni Makine Öneri

Mesajgönderen bozok » Pzr Ağu 09, 2020 3:11 pm

Merhaba
Yaklaşık 3 yıldır m10 mark 2 kulanıyordum, makinemi yakın zamanda sattın ve yeni bir arayış işine girdim, eski makinemden inanılmaz memnundum ama hem garanti bittiği hemde yenilemek amacı ile sıfır m1 mark 2 alma kararı almıştım ama biraz araştırınca yine biraz akıllım karıştı, max m1 mark 2 alacak kadar büçem var video hiç kullanmıyorum desem yeridir, adslr veya aynasız başka sistem önerilerinixi almak isterim, fotograf önceliğim video işiyle pek uğraşamam, önerilerinizi bekliyorum.
Not: Eğer başka sisteme geçersem, elimdeki lensleri de satacağım, panasonic 14 140 ii, olympus 17mm 1.8

kabacaly11
Isınmaya Başlayan Üye

Re: Yeni Makine Öneri

Mesajgönderen kabacaly11 » Cmt Ağu 15, 2020 11:47 am

Ben de benzer bir araştırmaya girdim. Bende de m10 var. Aynasıza alışınca dslra geçmek zor gelirdiye düşünüyorum. Genel araştırmalarda full frame ihtiyacı yoksa ve video çekilmeyecekse fujifilm ön plan açıkıyor. Makineleri görsel olarak da inanılmazlar. Şahsi tavsiyem xt3 xt4 xt30 bütçe neye yeterse ona yönelmek.

Kullanıcı avatarı
Kokopelli
Üye

Mesajgönderen Kokopelli » Cmt Ağu 15, 2020 1:16 pm

Evde Olympus OM-D E-M1 (ilk surum) yanında Nikon D610 DSLR'im var. D610'un pili çok güzel uzun uzun gidiyor ama onun dışında avantajlı bir şeyini giremiyorum bir türlü. Dslr'lar odaklamada çılgın gibi AF Micro Adjust (otofokus ayarlaması) istiyor. Neredeyse her lens için. Dedirtiyor beni. E-M1 mk2'de pil de büyüdüğüne göre bence M43'te kalacaksanız alınacak makine. Video çekmem demissiniz ama videoda da öyle fena bir makina değil gibi görünüyor.

Ama m43'ten çıkarım artık derseniz de ben Sony A7/A7R serisi, bütçenize uyabilecek bir modeli tercih ederdim. Farkli adaptörlerle otofokusla Canon, Nikon, Minolta lensler de kullanabiliyor olmak ayrıca cazip geliyor. Sony için AF Viltrox 85mm f1.8, veya mesela Samyang 24mm f2.8 gibi bir lens olması cazip geliyor. Ikinci el Sony A7R Mk 2 ile ikinci el E-M1 Mk2 + 12-40 f2.8 kit arasında gidip geliyorum.

Fuji X-E1 ve X-E3 makinalarım da var. Kendi doku dokusu, dokunuşu olan bir aile belki ama zamanla ucuzlayıp sadece teknik özelliklerden ibaret makinalara dönüşüyormuş gibi de geliyor. Mesela X-E1 eldeki kalite hissi ile beni etkilemişti ama X-E3 ucuz, 2 senede elde kalacak malzemelerden üretilmiş gibi geliyor. X-T2 Japonya üretimi iken X-T3'te üretim Çin'e kaymis. X-T3'u bu yüzden beğenmezken X-T4'e bakinca o donen ekran ne zaman elinde kalacak diye dusunuyor insan. Zamanla tuslari yapisiyor, boyasi cabuk atiyor diyorlar Fuji icin de. Bu arada elimdeki bir diğer Fuji X-A1 10-15 fotoğraftan sonra donuyor. Perde hatası gibi. X-E1'in ise bayonetinde bir haller var. 18-55 lens ile iyi çalışıyor ama 27mm f2.8 veya 16-50mm kit lens ile bayonette hafif oynamalarda lens bağlantısı kesiliyor. Lensin bayonetinde bir noktaya bant yapıştırıp daha iyi sıkışmasını sağlayınca çözülüyor. Yani sevdiğim makina bile kusurlu.

~SB
_
SB

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Cum Ağu 21, 2020 12:32 am

Yazdıklarınızı okuyunca bu forumdan birinin söylediği "gujikilim" lafı geldi aklıma. Ben de Fuji mağazasında yanımda olympus ep5 varken denemek için fuji x100f elime alınca şok olmuştum. Fuji, Olympus ep5 yanında o kadar hafif ve dayanıksızmış imajı verdi ki hayret ettim. Oysa uzaktan görüntüsü tok ve güven vericiydi. Çektiği fotoğrafları bilmiyorum sadece eldeki hissiyatı söylüyorum.

zafermavi
Üye

Mesajgönderen zafermavi » Sal Ağu 25, 2020 10:46 am

Bende ayni durumdayim acikcasi. Yakin zamanda m10 mark 2 yi sattim. Suan lumix gx80 bakiyorum. Birbirine cok yakin makineler ama 4k video ozelligi var. Birde m43 teki lenslerin muadillerini ayni fiyatlarda diger sistemlerde bulmak cok zor diye yine m43 te kalmaya karar verdim.
Olympus m10 Mark 2
Oylmpus 14-42 II R
Olympus 60mm f2.8 Macro
Canon fd 50mm f1.8
Jupiter 37A 135 mm F3.5
Meyer Optik Görlitz Domi Plan 50mm F2.8

kahuna
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen kahuna » Pzr Ağu 30, 2020 11:33 pm

M5 MarkIII fiyatı M1 MarkII'den yüksek mi?

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Pzt Ağu 31, 2020 11:43 am

Daha ucuz

omerugras
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen omerugras » Sal Eyl 01, 2020 11:08 pm

Bende benzer bir arayış içerisine girdim m10 mark3 vardı sattım şimdi kara kara düşünüyorum :)

bozok
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen bozok » Prş Eyl 10, 2020 9:39 pm

Cevaplarınız için teşekkür ederim, biraz geç döndü ama, döndüm dolaştım m5 mark 3 aldım :lol:, elimdeki lensler ve birçok ekipman olunca m5 mark 3 aldım geçtim ama halen nedendir bilmem sanki m10 m2 kullanıyor hissi alıyorum makinede böyle olunca yine aklım karıştı heran satabilirim :?: , sanırım ben farklı bireyler arıyorum mesele m10 m5 değil m1x de alsam aynı şeyleri hissedeceğim bunu anladım.

“Hangisini Alayım ?” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir