Beni Tam Kare Sisteme Geçirten Lens

Gövde, lens, gövde+lens kitleri gibi... Hangi marka/model ne alayım sorularınıza hep birlikte çözüm arıyor-buluyoruz...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
zekisofu
Müdavim Üye

Beni Tam Kare Sisteme Geçirten Lens

Mesajgönderen zekisofu » Prş Oca 25, 2024 1:11 pm

Bir süre önce M43 sistemde kalmak için çıktığım son savaşta kullandığım f1.2 pro lenslerden bahsetmiştim.
http://www.m43turkiye.com/viewtopic.php?f=87&t=5793

Özellikle m43 gövdelerin Panasonic G9 dahil, iyi ışıkta bile, noise üretmesi, kumlama ve fotoğraflardaki "sığlık" yani resolution eksikliği çok uzun süredir video işleri için keyifle kullandığım bu sistemden beni tam kare sistemlere geçme konusunda ciddi ciddi düşündürdü. Yada düşün-dürttü!
Sonuç itibariyle; lensler çok iyi olsa da maalesef makine gövdeleri bir türlü istediğim fotoğraf görüntü kalitesini veremedi.

Ama M43 sisteme son darbeyi vuracak olanın ise Tamron marka bir lens olacağı hiç aklıma gelmezdi :)

Yukarıdaki yazıda "Başka alternatif ne olabilir?
Geniş açıdan portre açısına kadar yani tam kare olarak 14mm, 35mm, 50mm ile 85mm aralığında tam kare aynasız bir gövdeyi kullanmak ve telefoto içim m43 sistem ve bilhassa pana-leica 100-400 en ideal sistem olur" demiştim.

Evet Tamron, tam kare 35-150 f2 - 2.8 bir lens üretmiş. Bendeki Oly 17mm f1.2, Pana-leica 42.5 f1.2 ve Oly 75mm f1.8 üç lensin lensin tak çıkar yaptığı işi tek başına yapıyor. Yanına da tam kare 14mm bir lens koyunca dört lens yerine iki lensle gezme imkanı doğdu.
Zaten beni fotoğraf anlamında m43 sistemde tutan bu üç lensti. Üstelik bu saydığım üç lensin toplam fiyatı 100 bin lira civarındayken, Tamron 35-150 lens 60 bin lira.

Gelelim gövde işine. İki tane panasonic g9 gövde almıştım forumdaki sevgili dostlardan. Onları verdim yerine sony a7R iii aldım. 42mpx sensoru olan model. İşte bu biraz canımı sıkmadı değil. Lakin hafif kompakt olmak için tasarlanan m43 sistemin gövdeleri, ironik olarak Sony gövdelerden daha büyük hale gelmişti.
Bir an, Panasonic g9 ii modelini alayım, belki lensleri kurtarırım dedim ama o da 70 bin liradan satılıyor. Artık bize oyun oynayacak fazla bir alan kalmamıştı anlayacağınız.

Sonuç olarak, toplam sahip olma maliyeti aynı ama görüntü kalitesi çok daha iyi olan ve daha taşınabilir, ve lensleri tak çıkar olmadan kullanılabileceğim çok daha pratik tam kare sisteme geçtim.

Kameranın üzerinde Tamron 35-150, küçük bir çanta ve içinde 14 mm ultra geniş açı lensle m43 sistemin gerçek ruhunu yaşatıyorum.

Bakalım yaz gelince telefoto tarafında ne yapacağım?

Not: Sony gövdeleri g9 a göre kötü ve menüsü oyuncak kamera menüsü gibi. Ama neticede bana makine gövdesi değil, çektiği fotoğraflar lazım.
Not 2: Video işlerinde gh6 veya g9 ii ye ikibin dolar vermektense a7siii almak daha mantıklı geliyor.
Not 3: Bu kıyaslamayı üst düzey kalite gerektiren işler için yaptım. Kişisel ve sanatsal keyif için yapılan fotoğrafçılık ve video işleri için tavsiyem yine m43 sistem olur. Çünkü orta seviyede çok ucuz.

Sevgiyle kalın

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Re: Beni Tam Kare Sisteme Geçirten Lens

Mesajgönderen webbie » Prş Oca 25, 2024 4:15 pm

Öncelikle, hayırlı olsun diyeyim. Şimdi lensi biraz araştırdım da hakkında kötü yorum yok. Sony ile birlikte profesyonel amaçlı kullanım için çok iyi bir ikili olmuşlar. Daha önce Sony a6500 ve a7r2 kullanma imkanım olmuştu ve yaşadığım sorun, m4/3 ve Fujifilm makinelerden farklı olarak, Sony’nin acemi kullanıcıyı sevmemesiydi. Sony’de gördüğüm kadarıyla, makineyi gerçekten iyi öğrenmişseniz yapabileceklerinizin sınırı yok ama benim gibi hobi olarak arada bir elinize alıyorsanız, kağıt kalem alıp manzaranın resmini çizmek bile daha başarılı sonuç veriyor. Artık yaş da ilerlediği için yeni şeyler öğrenmek de zor olduğundan, Sony’nin önünde saygıyla eğilip yoluma m4/3 (şimdilik) ve Fujifilm (en kısa sürede) devam etmeyi tercih ediyorum.
Bahsettiğiniz lens, yine bahsettiğiniz gibi ancak profesyonel amaçla kullanılabilecek boyutlarda. Aşağıdaki boyut kıyaslamasının sonucu, benim gibi amatör kullanıcılar için o lensi bedava bile olsa çekici olmaktan uzaklaştırıyor. Yine kendi kriterlerim üzerinden konuşacak olursam, Fujifilm’in 16-55mm f/2.8’i bile bana büyük geldiği için elimden çıkarmıştım.
Yine başa dönüp, profesyonel kullanım için çok iyi bir ikiliyi tercih ettiğinizi belirtmek isterim.
Not: Eğer sıfırını 60.000 liraya bulduysanız, kaçırmayın derim. Burada ikinci elleri 50.000 lira civarına geliyor ve sıfırı da sanırım 70.000 lira civarı.

Resim

Resim

Resim

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Prş Oca 25, 2024 4:53 pm

Tam olarak 59 bin lira 8 taksit :)

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Prş Oca 25, 2024 4:55 pm

zekisofu yazdı:Tam olarak 59 bin lira 8 taksit :)

İyi fiyat. Hayırlı olsun. :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Oca 25, 2024 5:53 pm

Hayırlı olsun :)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Cum Oca 26, 2024 8:10 pm

zekisofu yazdı:Bir süre önce M43 sistemde kalmak için çıktığım son savaşta kullandığım f1.2 pro lenslerden bahsetmiştim.
http://www.m43turkiye.com/viewtopic.php?f=87&t=5793

Özellikle m43 gövdelerin Panasonic G9 dahil, iyi ışıkta bile, noise üretmesi, kumlama ve fotoğraflardaki "sığlık" yani resolution eksikliği çok uzun süredir video işleri için keyifle kullandığım bu sistemden beni tam kare sistemlere geçme konusunda ciddi ciddi düşündürdü. Yada düşün-dürttü!
Sonuç itibariyle; lensler çok iyi olsa da maalesef makine gövdeleri bir türlü istediğim fotoğraf görüntü kalitesini veremedi.

Ama M43 sisteme son darbeyi vuracak olanın ise Tamron marka bir lens olacağı hiç aklıma gelmezdi :)

Yukarıdaki yazıda "Başka alternatif ne olabilir?
Geniş açıdan portre açısına kadar yani tam kare olarak 14mm, 35mm, 50mm ile 85mm aralığında tam kare aynasız bir gövdeyi kullanmak ve telefoto içim m43 sistem ve bilhassa pana-leica 100-400 en ideal sistem olur" demiştim.

Evet Tamron, tam kare 35-150 f2 - 2.8 bir lens üretmiş. Bendeki Oly 17mm f1.2, Pana-leica 42.5 f1.2 ve Oly 75mm f1.8 üç lensin lensin tak çıkar yaptığı işi tek başına yapıyor. Yanına da tam kare 14mm bir lens koyunca dört lens yerine iki lensle gezme imkanı doğdu.
Zaten beni fotoğraf anlamında m43 sistemde tutan bu üç lensti. Üstelik bu saydığım üç lensin toplam fiyatı 100 bin lira civarındayken, Tamron 35-150 lens 60 bin lira.

Gelelim gövde işine. İki tane panasonic g9 gövde almıştım forumdaki sevgili dostlardan. Onları verdim yerine sony a7R iii aldım. 42mpx sensoru olan model. İşte bu biraz canımı sıkmadı değil. Lakin hafif kompakt olmak için tasarlanan m43 sistemin gövdeleri, ironik olarak Sony gövdelerden daha büyük hale gelmişti.
Bir an, Panasonic g9 ii modelini alayım, belki lensleri kurtarırım dedim ama o da 70 bin liradan satılıyor. Artık bize oyun oynayacak fazla bir alan kalmamıştı anlayacağınız.

Sonuç olarak, toplam sahip olma maliyeti aynı ama görüntü kalitesi çok daha iyi olan ve daha taşınabilir, ve lensleri tak çıkar olmadan kullanılabileceğim çok daha pratik tam kare sisteme geçtim.

Kameranın üzerinde Tamron 35-150, küçük bir çanta ve içinde 14 mm ultra geniş açı lensle m43 sistemin gerçek ruhunu yaşatıyorum.

Bakalım yaz gelince telefoto tarafında ne yapacağım?

Not: Sony gövdeleri g9 a göre kötü ve menüsü oyuncak kamera menüsü gibi. Ama neticede bana makine gövdesi değil, çektiği fotoğraflar lazım.
Not 2: Video işlerinde gh6 veya g9 ii ye ikibin dolar vermektense a7siii almak daha mantıklı geliyor.
Not 3: Bu kıyaslamayı üst düzey kalite gerektiren işler için yaptım. Kişisel ve sanatsal keyif için yapılan fotoğrafçılık ve video işleri için tavsiyem yine m43 sistem olur. Çünkü orta seviyede çok ucuz.

Sevgiyle kalın

Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın.

Peki birsey sormak istiyorum; 17mm 1.2 - 42.5 1.2 ve 75mm 1.8 bunlar sistemin en keskin prime lensleri. 35-150mm lens ise bir zoom lens. Buna rağmen aynı aralıklarda keskinlik detayı nasıl acaba. Yakın mı, daha mı iyi, ya da aynı seviyede mi.

Bu konu da da biraz bilgi paylaşımında bulunabilirseniz belki ilerde elimdeki seti satıp a7 mark 3 + 35-150mm gibi set kurarım bende.
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Cmt Oca 27, 2024 12:57 pm

a7m3 alma hocam hiç tavsiye etmem. Ben a7 R iii aldım. Mesele lens değil, m43 makinelerin ürettiği resim kalitesiyle tam kare makinelerin ürettiği resim kalitesi arasında çok fark var. M43 çok geride kaldı. Son 5-6 senedir m43 yattı, görüntü kalitesi tarafında gelişme olmadı. Olympus satıldı, Panasonic tam kare S serisi gövdelere geçti. E babamın sistemi değil ya :)

DxOMark sitesinde lenslerin keskinlikleri yazar. https://www.dxomark.com/Lenses/

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Cmt Oca 27, 2024 2:50 pm

zekisofu yazdı:a7m3 alma hocam hiç tavsiye etmem. Ben a7 R iii aldım. Mesele lens değil, m43 makinelerin ürettiği resim kalitesiyle tam kare makinelerin ürettiği resim kalitesi arasında çok fark var. M43 çok geride kaldı. Son 5-6 senedir m43 yattı, görüntü kalitesi tarafında gelişme olmadı. Olympus satıldı, Panasonic tam kare S serisi gövdelere geçti. E babamın sistemi değil ya :)

DxOMark sitesinde lenslerin keskinlikleri yazar. https://www.dxomark.com/Lenses/

R serisi tamamen bütçe olayı hocam :)
Keskinlik illa ki hemen her yerde yazıyor ama ben bizzat kullanıcı tarafından sizden duymak istemiştim. 75mm 1.8, en açık diyaframda dahi oldukça keskin, benimde oldukça kullandığım bir odak uzaklığı (xf90mm ile yani) fakat 75mm 1.8 in görüntülerine sizde ki lens ile 135-150mm aralığında ulaşırız. Bu aralıkta açık diyaframda keskinlik nasıl acaba bunu merak ediyorum. F4-5.6 seviyelerine kısmak gerekiyor mu acaba yoksa direkt kendi odak uzakligindaki yani 135 150mm seviyelerinde en açık diyaframinda çekilen fotoğrafta yeterli bir keskinlik sunuyor mu :)
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Cmt Oca 27, 2024 3:20 pm

Evet meselenin maliyet boyutu çok önemli. Eğer profesyonel bir ihtiyaç yoksa m43 sistem güzel. Son beş -altı yıldır fuji dahil crop sensor makinelerin görüntü kalitesi, tam kare makinelere göre çok ilerleyemedi. Telefoto tarafında halen daha m43 sistem çok avantajlı.

Om1, g9ii gh6 ikibin dolar civarı, bir de kırk elli bin liralık lens takıyorsun fiyat olarak muadili tam kare sistemin çok gerisinde.

Eğer profesyonel ihtiyaç yoksa g85+ bir iki küçük lens yirmibin liranın altına alınabiliyor ikinci elde.

“Hangisini Alayım ?” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir