Size Sony alın diyenler hiç söyledi mi bunu ?

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Size Sony alın diyenler hiç söyledi mi bunu ?

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Oca 20, 2017 4:19 am

Forumlarda millete "Ben kullanıyorum, çok memnunum hiç düşünme AL" benzeri yorum yapanlar acaba size hiç olumsuz yönleri hakkında bilgi veriyorlar mı ? Şöyle bir yoruma inanıp gidip alıyorsanız zaten siz de ak sütten çıkmış kaşık sayılmazsınız :lol:

Bir süredir mesela Sony'nin aynasızlarına haricen uygulama yüklemesi meselesi var. 3-4 kişinin dillendirmeye cesaret edebildiği bir şey. Bir de Sony a6300'de 4K videoda ısınma sorunu vardı ki onu da 1 kişiden duydum ve bir de teknoseyir'in incelemesinde üzerine basa basa bu durumu söylemişlerdi (ayrıca tebrik ederim teknoseyir editörlerini).

Şurada : https://forum.donanimhaber.com/sony-pla ... -120825428

Şimdi merak ettim, bu arkadaşlar bu önerilerle aldılar ise veya önerileri okuyup gidip aldılar ise bu tip önerileri yapan yada işte böyle sadece makyajlayıp iyi yönlerinin gösterildiği online mağaza "inceleme"leri adı altındaki ürün reklamları yapanlar hakkında hiç düşünüyorlar mı ?
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Size Sony alın diyenler hiç söyledi mi bunu ?

Mesajgönderen ozturert » Cum Oca 20, 2017 11:21 am

A6300 öyle bir alet zaten. A6500 bile ısınıyormuş 4K videoda, A6300'den daha iyi olsa da. Hatta bazıları A6300'ün HD videoda bile bir süre sonra ısındığını söylüyor.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum Oca 20, 2017 12:08 pm

Bir de şu paralı uygulama olayı var. Time lapse mesela, kullanabilmek için para ödüyorsun. Oysa Olympus direk Time lapse özelliğini de bedavaya koyuyor makineye. Bunun için ayrı para ödemen ve yüklemekle uğraşman gerekmiyor.

Not: linke dikkat etmemişim pardon, dediklerim orda yazıyormuş zaten yeni gördüm :D
En son Esat Sanlav tarafından Cum Oca 20, 2017 1:30 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Oca 20, 2017 12:32 pm

Time lapse paralı mı ? Ciddi mi yahu ? Sony time lapse icin para mı alıyor ? İlk time lapse cekimimi canon 450d ile zamanlayıcı aparat takarat 2010 da yapmıştım ki 2010 bile time lapse icin cok gec kalınmıs bir tarihti...Yani biri bana sony harika vs diye başlasa ona direk bırak abicim time lapse 'ı millete kaç liraya kakalıyor sony ondan haber ver derim....Yemişim imaj kalitesini kısacası...

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Cum Oca 20, 2017 1:04 pm

Sony ilk NEXlerde makimnede olan bazı özellikleri sonraki serilerde Play Memories üzerinden parayla sattı. Rezillik. Aslında güzel şeyler çıkabilir o Play Memories'den ama genel olarak baktığında para sömürüsü ve kullanımları zor.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Oca 20, 2017 3:37 pm

Bir de çok görüyorum soran video önemli dedi miydi "Öyle ise Sony a6300" de deniliyor yani artık. Ben de demişim bir kere ama ısınıyor, yeni firmware çıktı acaba düzeldi mi sormak lazım kullananlara diye belirtmiştim :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

WinterH
Üye

Mesajgönderen WinterH » Cum Oca 20, 2017 5:31 pm

Yıllar önce aynasız bir sisteme girmeye karar verdiğimde Sony ve Olympus kısa listeye kalmışlardı.
Her ne kadar teorik olarak görüntü kalitesinde Sony NEX (şimdi artık NEX diye anılmıyor sanırım sistem) daha iyi olsa da, çeşitli nedenlerden Olympus'u tercih etmiştim:
- Gövde üzerinde titreşim önleme özelliği. Manuel lenslerimin titreşim önleyicili oluvermesi çekici geldi, focus peaking'den daha önemli buldum :). Artık bazı modellerinde sanırım Sony de getiriyor bu özelliği ama, Oly bu konuda en iyilerden olageldi.
- M4/3 çok daha geniş ve "tam" bir lens yelpazesine sahipti, hala da öyle. Zeiss Sony için epey lens çıkardıysa da, bana hala Olympus, Panasonic ve üçüncü partilerin ürünlerinden oluşan M4/3 lens yelpazesi daha başarılı geliyor.
- Boyut: çanta dolusu ekipmanla her gün gezilemeyeğini farkettiğimde, aynasız sistemi "her gün yanımda olan makine" olarak düşündüm. Her ne kadar artık her gün yanıma almıyorsam da, geniş cepli bir pantolona pancake lens ile birlikte E-P3 koyabiliyorum. Gömlek cebime de ikinci bir pancake koyabiliyordum ama 17mm 2.8'i bir arkadaşıma sattım, sadece 14mm kaldı :). NEX lensleri neredeyse SLR lensleriyle aynı boyutta.
- Estetik faktör :) Sony aynasız modellerini ölümüne çirkin buluyordum, hala da genel anlamda öyle gibiler bir kaç istisna hariç :). Olympus'ta PEN ayrı güzel, OMD ayrı güzel :)).
- Netleme hızı ve isabetinde Olympus o zaman aynasızlar arasında en iyiydi, sanırım hala büyük ölçüde öyle gibi.

İyi bir sistem ama, bana o zaman da çekici gelmemişti Sony aynasızları, şimdi de gelmiyor. Fuji, lens ve sensör kalitesi çok iyi olmakla birlikte, o zamanlar aşırı pahalıydı tüm modelleri, bir de netleme performansından çok iyi söz edilmiyordu diye hatırlıyorum. Şimdiler de çok başarılı buluyorum ama Fuji'nin sistemini de.

Tabii yine de aynasız full frame potansiyeli var Sony'de ve, A7 modellerinden birini kurcalamıştım biraz, güzeldi.
flickr : https://www.flickr.com/photos/wh83/

Ekipman :
OM-D EM5, PEN E-P3, Olympus 14-42 II R, Panasonic 14mm 2.5, Olympus 75-300 II, Walimex 7.5mm /3.5 fisheye, Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.4, Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm 3.5, Pentax-M 50mm 1.4, Meyer Optik Oreston 50mm 1.8, Pentacon 100mm 2.8

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Cum Oca 20, 2017 6:05 pm

Sony alanlar ne yazık ki sadece ve sadece sensörünün büyük olmasına para veriyor idi bir iki sene önce, şimdi nasıl pek bilmiyorum... A7 kullandım, a6000 kullandım, ki bunlar çıktıkları yıllara bakılırsa em1 ve ep5 gibi makinelerle yaşıt sayılır. Malzeme kalitesi olarak olympusun çok gerisinde Sony ne yazık ki, şöyle ki birçok kişinin a6000 makinesinin ekranının çizik olduğunu gördüm, olympusta kolay değildir ekranı çizebilmek... Dokunmatik ekran yoktu bu modellerde, hareketli ekran yoktu, pilleri acayip çabuk bitiyordu... Bunlar çok çok önemli şeyler çünkü bazen fotoğrafın tamamı hareketli ekrana yahut dokunarak çekmeye bağlı oluyor. Bunlar yoksa o fotoğraf da yok demek olabiliyor. Ayrıca lens seçenekleri az ve olanlar da aynasız sistem için iri kalıyordu.

Bunları söylediğiniz zaman da sizi topa koyuyorlardı. Adam o kadar para vermiş ve Sony ismine güvenmiş, ne demek 2 çarpanlı Olympus daha iyi malzeme kalitesine sahip olacak, daha iyi teknolojiye sahip olacak, yarı fiyatına hem de. Hele de adamların önüne başarılı m43 fotoğrafları koyunca...

ozturert abi iyi bilir o tür tartışmaları :)
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Oca 20, 2017 7:08 pm

Bu bizdeki acayip fanatizm bir nevi mafyamsı bir hal almış. Abi en ufak bir eleştiri yapıyorsun herifler alıp götürüyor seni satılmış kişiye kadar olayı !.. Yahu bu eleştiriler o sevdiğini iddia ettiğin markayı da daha iyiye götürecek eleştiriler eğer duyar da düzeltir ise. Eleştiren dahi bu fanatiklerin yararına çalıştığı halde bu kafadakiler resmen ellerindeki markanın mezarını kazıyorlar.

Olympus'u biz daha çok eleştirelim :) Fiyatlar yüksek dedikçe arada şu kampanyalarla gazımızı alıyor neyse ki :)
-
-

branta
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen branta » Cum Oca 20, 2017 9:59 pm

Ahali,
Başkalarını sony fanatizmi ile suclarken farkında olmadan olympus fanatizmi yapmışsınız :)
Eski sony kullanicisi olmama ragmen gonlumun bir tarafinda fuji bir tarafinda m43 yatardi hep.
m43 hevesimi gidermek icin ubeyden pana 20 ile epl5 aldim, sonra dur dedim bir de em5 deniyeyim. epl5 oyuncak gibi geldi. Em5 guzel govde sevdim ama bana bir a6000 keyfi vermedi maalesef.
Olympus macerasi bana bir guzel maddi zarar olarak geri dondu, olsun tecrube oldu, hevesimi aldim.
Sistemde sadece pana 20 denedim, daha da girseydim daha fazla zarar ederdim muhtemelen.
Simdi tecrubelerimden birkac kesit aktarayim.
1. Olympus em5 gibi cok guzel govde uretmis, metallerde skinti yok da plastik aksam catliyor, ubeyd belli seride var dedi ama yabanci forumlar degisen parcalarin da sorun verdigini soyliyor.(ekran cercevesine dikkat edin iyi koruyun) ayni sekilde sanirim butun em5 lerin vizor lastigi elde kaliyor. Benim a6000 elde boyle hafif mafif duruyor ama 1.5 yildir zerre asinma bile yok. Nex6 keza oyle tas gibi govdeydi, bir kere darbe aldi lens yamuldu biraz, govdede sadece perde tamir gordu.
2. Em5 in menude kisisellestirmeler falan harika. Bu golge-parlak alan egrisini ayarlama mevzusuna bayildim ama fazla durtunce baktim jpg leri bozuyor.
3. Oly ile gokyuzu fotograflarinda iso 200 de bulutlarda noise gorunce uzuldum. Eski sony ccd makinalar aklima geldi.
4. m43 kullanicilarinin alan derinligi kompleksi yasamasina gerek yok bence, bence tatminkar.
5. Sensor yapisindan dolayi, arkanin one yigilmasi(tele lens etkisi) (neydi adi unuttum) biraz rahatsiz etti beni.**aklimda geldi- teledeki perspektif yigilmasi etkisi var biraz m43 de, yani genis aci fotograflari bana genis aci gibi gelmiyor, bir de fazlaca flat**.
6.Tamam lens sayisi fazla cok lens var ama cogu bence gereksiz, adam gibi lens sayisi bir elin parmagini gecmiyor. Prolar agir pahali buyuk falan zaten. Lenste bence bir espirisi yok an itibari ile m43 un. 1-2 pancake haric boyut olarak sony apsc olyden geri kalmaz.ya keske sony de de su olsaydi diyecegim eksik 1-2 kaliteli pancake olur. Gerci sel 35 guzel lens.
7. Govde olarak a6000 em5 den daha kompakt :) daha rahat cebe sigiyor.
8. A6000 i sag elime aldim mi zoom yapma ihtiyaci haric, sol el olmasa da oluyor. Em5 i iki elle tutmazsam kayip duswcek elimden doye korktum. Tamam hld grip te aldim da bu sefer boyut buyuyor.
9. Dusuk isikta em5 daha iyi deniyordu, gozle gorulur fark alamadim. Zaten cok dusuk isikta cekilen fotograf cop degilmidir? Kim ne yapiyir o kadar los ortamdaki fotografi. Los dedigin ortamda karanliktaki nesneye odaklama ihtiyaci duyan kim, o ortamda odaklanacak nesnenin ustune yeterince isik dusmuyorsa
o fotograftaki amac nedir :) 1000 de kac ihtimal boyle bir fotografa ihtiyac var.
10.em5 de cok guzel titesim onleme var ama tele ve makroda cok efektif degil. aaaaaaaa Bu arada bilmeyenlere soyliyeyim sony genis acisina da prime ine de oss koyar genelde e mountlarda.
11.cok uzadi uzatmayayim daha fazla :)

Simdi, yahu adam fanatik sony yi ovuyor diyebilirsiniz :) gocunmam.

Hatirlatmakta fayda var, olympusta da gonlum vardi para verdim govde aldim ve satarken aylarca ilani bekletmedim zararina ubeyde geri verdim govdeyi. Neden? Gonul kirginligi:) lens ve gripten de zarar ettim :)

Bu arada a6000 ile zeiss 16-70 ikilisini em5+pana 20 ve pl5+pana20 ile kendi capimda kiyasladim. Bir zoom u prime in karsisina cikardim. Her ne kadar nami guzel olmasa da 16-70 beni mahcup etmedi, zaten em5 i satma sebebim de o oldu sanirim.
Dileyen olursa croplarinin linkini atayim

Edit:
Bu arada asil konuya da bir cevap yazayim, ne alayi diye soranlara nadiren sony tavsiye ederim(gercek hayatta, forumlarda biraz gaza geliyor olabiliriz :). Git canon al lensi ucuz satarken kolay satarsin falan diyorum. Yada eline al hangisini eline oturursa al diyorum. Em5 i de bir arkadasa vermeye calistim, bak dedim cok guzel al bunu kullan azar azar odersin parasini tam sana gore, kiyamadi parasina. Ha makina ona gore ama bana gore degil mi, şu anda maalesef..

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
E-m10 Mark 2
45/1.8
40-150 R
15 1.7
———-
Sony A7~

ugury
Yeni Üye

Mesajgönderen ugury » Cum Oca 20, 2017 10:21 pm

@branta keske pana 20 yerine oly'nin 17, 45, 75 gibi kendi prime lenslerini kullansaydiniz. tamam pana 20 keskin bir lens ama oly'nin kendi lenslerinin verdigi iq'yu veremiyor. ayrica olmpus govdelerin netleme basarimini pana 20 kullanarak yorumlamak bu govdelere haksizlik olur dusuncesindeyim.

branta
Isınmaya Başlayan Üye

Re: RE: Re: Size Sony alın diyenler hiç söyledi mi bunu ?

Mesajgönderen branta » Cum Oca 20, 2017 10:37 pm

ugury yazdı:@branta keske pana 20 yerine oly'nin 17, 45, 75 gibi kendi prime lenslerini kullansaydiniz. tamam pana 20 keskin bir lens ama oly'nin kendi lenslerinin verdigi iq'yu veremiyor. ayrica olmpus govdelerin netleme basarimini pana 20 kullanarak yorumlamak bu govdelere haksizlik olur dusuncesindeyim.

Valla 45 alacaktim, al-sat ordan da 100 lira darbe yemeyelim dedim.
Sony de sigma 30 1.4 ve sel 50 kullaniyorum, sel 35 kullandim. 45mm nin bunlarda fazlasini veremeyecegini dusundugum icin macerayi orda noktaladim.
Pana 20 nin af sinini kotu oldugunu em5 in gercek performansini yansitmadigini biliyorum zaten, yoksa abi em5 in af si berbat derdim. Af olarak pana 20 gercekten kotu, beni cileden cikardigi oldu.
Yani bu isler belli olmaz bakarsiniz ileride heves ederim em5 mark 2 alirim.

Aslinda 12-40 denk getirseydim ucuz belki em5 i bir muddet daha kullanabilirdim ama 2000 liraya yakin paralar isteniyor 2.eline, ki bence boyle bir sistemde bu lense o para bence cok. Yalitimli, keskin eyvallah ama cok para.

M43 guzel ama ucuzsa guzel. ucuz olmak zorunda, yoksa guzelligi kalmaz.

Simdi mesela 1000 liraya metal govde apsc sel 50 nin yaninda m43 un plastik govdeli 45mm si ucuz olmak zorunda.. Ki sony o lense oss koymus onun masrafi da var.

E-m10 Mark 2
45/1.8
40-150 R
15 1.7
———-
Sony A7~

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Oca 20, 2017 11:25 pm

branta yazdı:...

Teşekkürler... (Komple mesajınızı alıntılamayarak bir nevi kendimce sansürlememi de yapayım önce :lol: )
Şimdi fanatik olmak için sizin bu dediklerinize şöyle tepki vermemiz gerek. Örnekliyorum
"Siz nasıl markayı kötülersiniz !"
"Sony'nin kaç lensi var da kaç paralara ki"
"Hiç bir tane evrensel bazda değerlendirilmiş çektiğiniz fotoğraf göremiyoruz ama maaşallah bol keseden atıyorsunuz"
:lol:
"Ben makinamı seviyorum, her gün elde çekiyorum, çok sevişiyoruz biz onunla, titrşim engellemesi beni mest ediyor !" (Vibratör gibi bişi sanki :shock: )
"...Sony de bir timelapse için kaç papel istiyor, yapabilsen hani, para ödesen de uygulamayı indiremiyorsun ki"
Şahsa hakaret ve iftiralar da olması lazım da onu nasıl beceriyorlar bilemiyorum.

Yani yapılan gerçekleri şahsi zevk meselesi dahi olsa görmeyip inkar etmek. Konuyu hemmen ya karşısına konan model yada markanın tümüne dair olumsuz yönleri kusarak saptırma gibi klasikleşmiş yolları var bunların.
Böyle eleştirinizi yaptınız da hiçbir saldırı ve hakaret görmediniz ise ortalıkta fanatik yoktur. Demek ki yanlış yerdesinizdir :lol:

Sonra bazı şeyler de kişisel ki kanıt ister bence. Mesela "Düşük ışıkta iyi deniyor" , ben 5 eksenli IS'li P5'e sahibim ki bu olmadan da 3 eksnli IS'li OM-D E-M10 vardı halen var. O kadar foto bakıyorum. Nikon D5500, Canon 70D'sine vs. vatandaş 1/50'lerde bile titrek fotolar çekmiş. 1/20'lerde görmek çok ender rastlanır durumlar bunlarla. Benim M10 ile 1/5 , 1/15 arası titretmeden çekebiliyorum düşük ışıkta. Tahmin ediyorum ki elimde bu d-slr'lardan olsa iso 1600'de belki 1/20'de falan aynı sahneyi titretmeden çekemiycem. Alıcam iso 2000, 2500'lere falan belki. Örnek fotoyu da ben M10 ile iso 640'da çekmişim mesela. İşte yorumlarda kişilerin bu detayları bilip-bilmediği, kullanıp-kullanmadığı falan hiç olmuyor çoğu zaman. Haliyle yorum da bana göre güvenilir olamıyor. Bu nedenle de ben makina alınırken ciddi inceleme sitelerinin testlerini kullanıcı yorumlarından çok daha güvenilir buluyorum. Hem orada eksi yönlerini de fanatizm yapmadan yazıyorlar zaten. Kullanıcı bilgi ve becerisini aradan çıkarttıkları için de o testler %90 daha doğru yönlendirir diye düşünüyorum. Çünki 5'inci gövdesini alan ileri amatör ile ilk kez lensi değiştirilen makina alacak(yada hayatında ilk makinayı alacak) kişi o test sonuçlarında ne görüyor ise onu o makinadan alabilir demektir.
Örnek de şu :
Olympus E-M10 + OLYMPUS M.25mm F1.8 "ELDE ÇEKİM" ƒ/1.8, 25.0 mm., 1/5 saniye, iso 640
ResimSmoky night - #m43turkiye by Ciddi iyi1i, on Flickr
-
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: RE: Re: Size Sony alın diyenler hiç söyledi mi bunu ?

Mesajgönderen karadagyan » Cum Oca 20, 2017 11:32 pm

branta yazdı:
ugury yazdı:@branta keske pana 20 yerine oly'nin 17, 45, 75 gibi kendi prime lenslerini kullansaydiniz. tamam pana 20 keskin bir lens ama oly'nin kendi lenslerinin verdigi iq'yu veremiyor. ayrica olmpus govdelerin netleme basarimini pana 20 kullanarak yorumlamak bu govdelere haksizlik olur dusuncesindeyim.

Valla 45 alacaktim, al-sat ordan da 100 lira darbe yemeyelim dedim.
Sony de sigma 30 1.4 ve sel 50 kullaniyorum, sel 35 kullandim. 45mm nin bunlarda fazlasini veremeyecegini dusundugum icin macerayi orda noktaladim.
Pana 20 nin af sinini kotu oldugunu em5 in gercek performansini yansitmadigini biliyorum zaten, yoksa abi em5 in af si berbat derdim. Af olarak pana 20 gercekten kotu, beni cileden cikardigi oldu.
Yani bu isler belli olmaz bakarsiniz ileride heves ederim em5 mark 2 alirim.

Aslinda 12-40 denk getirseydim ucuz belki em5 i bir muddet daha kullanabilirdim ama 2000 liraya yakin paralar isteniyor 2.eline, ki bence boyle bir sistemde bu lense o para bence cok. Yalitimli, keskin eyvallah ama cok para.

M43 guzel ama ucuzsa guzel. ucuz olmak zorunda, yoksa guzelligi kalmaz.

Simdi mesela 1000 liraya metal govde apsc sel 50 nin yaninda m43 un plastik govdeli 45mm si ucuz olmak zorunda.. Ki sony o lense oss koymus onun masrafi da var.

em5 ve sony neden kıyaslanmaz? Kiyaslanırsa hangi faktörler önemli diye bakmak lazım. Elinize em5 ve üzerinde kücük bir lens ile koşarak yada yürüyerek video cekin ( sony video da iddalı ya hani ondan diyorum ) sony nin oss li hiç bir objektifi EM5 in 5 eksenli titresim engelleme özelliği gibi basarılı olamaz. Kaldı ki şuan Em5 ( em5 m2 em1 em1 m2 ve em10 m2 demiyorum) parantez icine aldığım gövdeleri saymazsak piyasadaki en basarılı titresim engelleme yetenegine sahip. Em5 in su, toz, nem yalıtımı icin sony icin üretilen hangi lensten daha maliyetli ? Galiba oss ve yalıtımlı lensler sony de en az 3000 tl cik olsa gerek...Fiyatları bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum. İso konusunda belki haklısınız diyecegim tabi ama buluttaki ( sonsuz netleme ) kumlanma neye etki eder ki ? Evet em5 de time lapse yok ama paralı da degil :) amacımız olympus gövde ve lens fanatizmi degil. Zaten m43 sistem kullanıyoruz. Sigma, tamron panasonic, leica, voigtlander, olympus bu sisteme katkı veriyor. Be farkedersiniz ki panasonic turkiye'de cok pahalı olduğundan ister istemez m43 sistem kullananlar gövde de ağırlıklı olarak olympus tercih ediyor...Gerçi fiyat politikası panasonic de daha mantıklı olsaydı bile olympus'un neredeyse standart hale getirdiği gövde de titresim engelleme ve yalıtım yetenegi ( pen gövdelerin ufak boyutunu katmıyorum) faktörleri m43 kullanıcılarını olympus gövdelere yönlendirecekti...
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 3 misafir