M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Re: M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum Ara 29, 2017 8:11 pm

Hocam segment farklılıkları demiştim ben zaten, a,b,c,vs. özelliklerini kullanan kullanıcıların çoğunluğu değil :|

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Ara 29, 2017 8:18 pm

ciddibiri yazdı:
Esat Sanlav yazdı:...

Hocam kusura bakmayın ama burada sizin de bir hatanız var. Zira tüm bu tartışman çıkış noktasının "m43 öldü mü, ölüyor mu?" başlığı ve "Olympus gövdeler tam kareden büyük", "lensler tam kare lenslerinden büyük ve ağır" ve "m43 sistemi aradan geçen 10 yılda en büyük argümanlarından ciddi derece uzaklaştı" gibi mesnetsiz iddialardı. Sistemde üst seviyede makine bulunması ve bunun diğerlerine göre ağır ve pahalı olması, sistemi genel olarak pahalı ve ağır yapmıyor.
Ayrıca 400-500TL'lik PL3 ve kit lens konfigürasyonu ile kıskandığım fotoğraflar çeken ve bunları stok sitelerinde satan arkadaşlarım olduğunu da önemle belirtmek isterim :)

Tartışmanın devamında işin rengi değişmye başlamış olsa da öze dönersek, çıkış noktasındaki iddialar mesnetsiz. Sonrasında gelen "IS pratikte çok işe yaramıyor" türü iddiaları saymıyorum bile.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum Ara 29, 2017 8:30 pm

castrobey yazdı:
ciddibiri yazdı:

Hocam kusura bakmayın ama burada sizin de bir hatanız var

Hocam hatamı anlamadım malesef, benim değindiğim konular sadece dxo sonuçları ve sony A7RII ile Olympus OM-D E-M1 Mark 2 karşılaştırması hakkında idi. Diğer iddiaların zaten cevapları bu başlıkta yeterince olduğu için aynı cevapları vermem saçma olurdu. O konularda yazmamam onlara katılmadığım anlamına gelmiyor :)

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Ara 29, 2017 8:33 pm

Esat Sanlav yazdı:
Hocam hatamı anlamadım malesef, benim değindiğim konular sadece dxo sonuçları ve sony A7RII ile Olympus O-MD E-M1 Mark 2 karşılaştırması hakkında idi. Diğer iddiaların zaten cevapları bu başlıkta yeterince olduğu için aynı cevapları vermem saçma olurdu. O konularda yazmamam onlara katılmadığım anlamına gelmiyor.

Hahahah, ben alıntılarken hata yapmışım :) "ciddibiri" nin size yazdığı için söyledim ben onları :)

Not: Forum kullanım acemiliği işte. Yine yapmışım mesela :)
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum Ara 29, 2017 8:38 pm

Önemli değil hocam olur böyle şeyler :D ilk başta o cevap bana geldiğini zannettiğimde şaşırmıştım dedim acaba yanlış mı anlaşıldım diye :D

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Ara 29, 2017 8:38 pm

Elbette ki ben de bu detaya değindim...
O nedenle mesele şu kadar paralara foto kalitesi ise bunlar konuşulacaktır %1 - %3'ü kapsayan bir tüketici açısından...
M1 Mar Kiki mi yoksa Zoni A yedi B sekiz C beş mi ? O açıdan mav1li haklı diyorum. Öbür türlü biz o %3'ün içinde belki de asla olamayacaklar için istikamet 3 boğaz köprüsünden herhangi birisi. Fakat gece gidin ki atlarkene diyaframı kısın-uzun pozlayın ışıklar bele şerit gibi çıksın son fotonuzda.
castrobey yazdı:...

Siz de demiştiniz 20.000 TL. falan aylık geliri olan diye sanırsam ?
.

M43 de ölür ise ölür yani. Ölürken benim kaç paramı götürüp gömdüğünün bir hesabını yaparız o zaman artık :lol: . Yas da tutamam hemmen işime gelen bir sisteme en fanatiğinden direk bağlanırım. Bir votrafçının yaptığı en önemli ve esas iş zaten bir marka fanatiği olmasıdır, eğer bu sizde yok ise fotoğrafçı olamamışsınız demektir ! Bu kadar açık ve net biçimde söylüyorum, eyyy nikon duy sesimi :lol: ölümün yakın gibi !.. Samsung ne oldu ?

Teşekkürler...

Ben 5 X IS'siz yaşayamam. Kullanmayı bilmeyen veya kullanacak alanlarda sistemi kullanmayana ne diyeyim ? Ben yaşadığımı bilir, bu sebeple de başkasının dediğini de kendisine göre "E haklıdır O da böyle yaşamıştır" derim ama ben O başkalarınn aklına uyamam.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
kamilburak35
Müdavim Üye

Mesajgönderen kamilburak35 » Cum Ara 29, 2017 9:24 pm

Bana sınirsiz para verseler bir tane ful frame makina bi tane de pen f alirdim. yaraticiliködülü
şaka maka her makinenin farkli avantajlari farkli hitap ettigi kesim var.

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Ara 29, 2017 9:47 pm

ciddibiri yazdı:Elbette ki ben de bu detaya değindim...
O nedenle mesele şu kadar paralara foto kalitesi ise bunlar konuşulacaktır %1 - %3'ü kapsayan bir tüketici açısından...
M1 Mar Kiki mi yoksa Zoni A yedi B sekiz C beş mi ? O açıdan mav1li haklı diyorum. Öbür türlü biz o %3'ün içinde belki de asla olamayacaklar için istikamet 3 boğaz köprüsünden herhangi birisi. Fakat gece gidin ki atlarkene diyaframı kısın-uzun pozlayın ışıklar bele şerit gibi çıksın son fotonuzda.
castrobey yazdı:...

Siz de demiştiniz 20.000 TL. falan aylık geliri olan diye sanırsam ?
.

M43 de ölür ise ölür yani. Ölürken benim kaç paramı götürüp gömdüğünün bir hesabını yaparız o zaman artık :lol: . Yas da tutamam hemmen işime gelen bir sisteme en fanatiğinden direk bağlanırım. Bir votrafçının yaptığı en önemli ve esas iş zaten bir marka fanatiği olmasıdır, eğer bu sizde yok ise fotoğrafçı olamamışsınız demektir ! Bu kadar açık ve net biçimde söylüyorum, eyyy nikon duy sesimi :lol: ölümün yakın gibi !.. Samsung ne oldu ?

Teşekkürler...

Ben 5 X IS'siz yaşayamam. Kullanmayı bilmeyen veya kullanacak alanlarda sistemi kullanmayana ne diyeyim ? Ben yaşadığımı bilir, bu sebeple de başkasının dediğini de kendisine göre "E haklıdır O da böyle yaşamıştır" derim ama ben O başkalarınn aklına uyamam.

İddiam zaten m43 sistemin ölmediği değil... "öldü" ya da "ölüyor"a gerekçe olarak "sistem makineleri artık DSLR'dan daha ağır ve pahalı", "lensler daha büyük ve kütleli" gibi gerekçelerin gösterilmesiydi. Mesela uzun zamandır 45mm 1.8'im var ve ara ara tartıyorum, ağırlığı hiç değişmedi.
Açıkçası marka fanatikliği yapmayı sevmem. Mesela M1 MarkII'd yüksek kare video çekimin olmamasından veya M10 MarkIII'te tuş kişisellemesine işgüzarca sınırlama getirmesinden dolayı, Olympus'u sonuna kadar eleştiririm, eleştiriyorum da. Mesela 25mm 1.2 lensi de denedim ve muhteşem bulmadım. 75'in eline su dökemez, net. O kadar parayı asla vermem o lense. Ve evet, yine ben söyledim; M10 ile M1m2 arasında, normal şartlar altında, ahım şahım bir imaj kalitesi farkı yok. Eğer destekleyici unsurlar sizin hayatınızı kurtarmayacaksa, M1m2 zengin makinesidir (benimkini kurtarıyor mesela).
Başlığı açan arkadaşımızın, "m43 ölüyor - öldü"ye gösterdiği gerekçeler böyle şeyler olsa anlayacağım. Net olarak söylüyorum; ya iddialarının altı boş, ya da elmalarla armutları toplamış her iddiasında.
Olympus 30mm Macro

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Ara 29, 2017 10:16 pm

mav1li yazdı:Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Ben bu tabloya hic ama hic güvenmiyorum. Kaldı ki bu tür siteler( kurumlar ) dev firmalarla gizli işbirliği yapan paralı askerler. Fakat yine diyorum em1 m2+ 12-40pro+7-14 pro+25mm pro+ 40-150pro+ 300mm pro parasina araba alınan bir dünyada yaşıyoruz. O nedenle canon ve sony m43 sistemi saf dışı bırakacaktır bu gidişle diye düşünüyorum. Çünkü büyük balık küçül balığı yer! Bakın canon 200d 24mp en guncel sensörlü apsc rakibi olympus em10m2 ile aynı fiyatta ve yakın kütlede. Bunun bir de aynasızını yapsa aynı paraya kim m43 alır kim canon ?

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Ara 29, 2017 11:19 pm

Ya yazılanları okuyorum. Muhabbete gireyim mi girmeyeyim mi diye düşünürken dayanamadım bir yerinden yazdırıvereyim bende.

Ben olaya tamamen madden yaklaşmak istiyorum.

Zaten parası olana ne söylesek boş. Bu hobinin ucu bucağı yok. FF de kesmedi, orta formata, belki bilmediğim ne formata kadar yolu var.

M43 benim için hala fiyat/performansın göbeğine konumlanmış durumda.

Bu hobiye yeni başlayan, büyük bütçeleri olmayan birine ne önerirsiniz?

Samimiyetimle soruyorum.

Ben bakıyorum arkadaşlarıma dsrl ise canoncuların, nikoncuların yönlendirdikleri adresler belli.

Konumuz aynasız oradan devam edelim, 5 kişiden 4ü abi senin ilacın a6000. Diğer 1 kişi bütçeyi hiç dinlememiş bile fuji xt2...

Sony aldık iyi güzel. Sonra... Devamı objektifler yine pahalı. Yine o gövdeye kaba.

Atlıyorum başka yere.

Facebookta/mirrorless grubu var. Bayadır bakıyorum fotolara.

Herkes ekliyor fotoğrafını yazıyor tepeye fuji xt2, sony A7rII alkış alkış alkış alkış like like like like. Gülücük simayli.

Yazdık tepeye M1, m10 bir kuru alkış bir like :D

Canları sağolsun.

Abi fotoğrafın şurası şöyle olmuş, burası böyle olmuş, keşke şöyle yapsan yok...

Ya nesi güzel fotoğrafın, neyini beğendin yok. Markanı beğen geç.

Şimdi elinizde 4 yıllık, dile kolay 4 yıllık AMA is li m5 ve 12-50 var.

Satıyormuşsunuz neden?

Satsan yarım telefon parası bile etmez. Bırak kardeşe, çocuğa, toruna hatıra kalsın. Hayata çok farklı baksın.

Konu bütünlüğü kayboldu topalamam lazım.

Varsa face bir girin bakın hocam fotoğraflara.

Yarım telefon parası bile etmeyen makineniz ile açısı dahilinde benim makinem bu fotoğrafı çekemez aga diyebileceğiniz fotoğraf var mı?

Adet olmuş sıraladık imzaya, bende de m10m2 var. Ben elime, gözüme ve elimdekine güveniyorum. Benim yok.

Megapiksel, t sayısı anlamam.

Faceye attığında sana soruyor fotoğraflar yüksek çözünürlükte kaydedilsin mi? Len senin yüksek çözünürlüğün kaç mp? Ya instagram..

Abicim ben flickra, 500px'e koyuyorum amele dolu oralar. Birde abicim benden tavsiye herkes fotoğrafını tam boy görmesin, çalıyolar sonra. Ondan düşür çözünürlüğünü...

Eee. Nerde bizim megamegapixeller?

Ben bu işten para kazanacağım arkadaş bırak lafı gevelemeyi.

Tamam mesajın başına dönelim. Parası olana ben ne diyebilirim ki?

Zaten 20bin lira hobi parası olan arkadaşım da olmadı hiç.

Benim arkadaşlar kravatlı, durumu en iyisinin 20bin lira banka borcu vardır desem kesin yalan olacak. :)

A. Lima' nın bile aldatıldığı şu dünyada, hele ki dolar 4 liraysa, yarım ayfon etmeyen bedelinle seni harcarlar m5?

Afedersiniz ben taktım telefon olayına.

Hayatımda ilk kez deve yükü ile para verdim iphn7 aldım da. Hala gece rahat giremiyorum yatağa. Ne zorum vardı diye?

Peki yarım telefon değil tam telefon parası verelim.

O paraya neler dizilir?

M5 i almışım 750-1000liraya.
500-600tlye 12-50 almışım.
400-500e zoom da almışım.
1000-1200e 60mm makro almışım. Olmadı sıfırından 35mm macro.
Ee yeter 750 dolara daha pirzolamı bekliyorsunuz.

Listeye 25mm koymadım. Ben kendime de 25mm 1.2 hedefi koymadım çünkü.

Ekipmana dair 1-2 hedefim var. Biri 12-40, diğeride meraktan 75mm.

Gerisi cebimdeki iphone kadar lüks bana.

Ha günün birinde 20 bin lira falan mısırdaki paşa dedemden gelirse, bende buraya tükürdüğümü yalamaya gelirsem, elimdekileri yine aynı fiyattan alacak arkadaşlar beni burada bekliyor olacaktır.

Bundan eminim.

Kalın sağlıcakla.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 2:20 am

karadagyan yazdı:
mav1li yazdı:
Ben bu tabloya hic ama hic güvenmiyorum. Kaldı ki bu tür siteler( kurumlar ) dev firmalarla gizli işbirliği yapan paralı askerler. Fakat yine diyorum em1 m2+ 12-40pro+7-14 pro+25mm pro+ 40-150pro+ 300mm pro parasina araba alınan bir dünyada yaşıyoruz. O nedenle canon ve sony m43 sistemi saf dışı bırakacaktır bu gidişle diye düşünüyorum. Çünkü büyük balık küçül balığı yer! Bakın canon 200d 24mp en guncel sensörlü apsc rakibi olympus em10m2 ile aynı fiyatta ve yakın kütlede. Bunun bir de aynasızını yapsa aynı paraya kim m43 alır kim canon ?

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

--------------------
Benim bazı gerekçelerle m43ü bırakmamı yazmam bazı kişiler (sanırım Olympus ve Panasonic hisseleri var) tarafından bak bak m43ü kötülüyor saldırın olarak algılandı!

Ben m43ü bırakma sebebimi yazıyorum. Sen kalma sebebini yaz. Muhabbet olsun, tartışma olsun. Ama onu bile beceremiyoruz. Hemen aşağılama, karama! Hala şaşkınım. Aslında bu konuda çok kısa sürede benim insan çıkmamam lazımdı. Henüz nasıl bu sonuca varılamadı hala anlamadım (isteyen burda üstüne alınsın).
-------------------

Tartışmaya gelirsek bu tür sitelerin yalan yazıp yazmadığı ayrı bir konu. İster inanırsın ister inanmazsın. Burada elinde hem tam kare hemde m43 olanlar var. Onlar karşılaştırabilir. Paylaşırlarsa bir de kullanıcı incelemesi okuruz.

M43 ilk çıktığında ulaşılabilir aynasız olarak tek başınaydı. Tek başına at koşturuyordu. Küçük hafif ve ucuz alternatif olmuştu aynalı sisteme. Şuan Fuji bir yandan Sony bir yandan bastırıyor. Sony ve Fuji daha başlangıç. Nikon ve özellikle Canon bu işe girdiğinde ne olacak? Evet sizin elinizdeki gövde ve lens ağırlaşmayacak ama verdiniz paranın hakkını çok daha fazla veren ürünler çoğalacak. Şuan bile var. Şartlar değişti, değişmeye devam edecek. Gün gelecek m43 ün yazdıklarımı Canon ve Nikon devreye girince Sony aynasızlar için yazanlar olacak.

Burada anlatmak istediğim tam karede makul ebatlı ve lensler ve gövdeler var. Bazıları da m43 den daha hafif. Evet senin elindeki 1.8 lensi tam karedeki 1.8 lens ile karşılaştırırsan ve "bunlar aynı dersen" anca kendini kandırsın. Çünkü algılayıcı farklı. Hala bunu anlamayanlar var.

Bu "F1de 1600cc motorlu araçlar kullanılıyor benim aracımın motoru 2000cc. Benim araç daha hızlı" demeye benziyor. Herşey alenen ortada gir bak. Tam kare gövdeden daha büyük ve ağır Panasonic ve Olympus gövdeler var(son zamanlarda çıkanlar). Adam benim yazdığımı haksız bulup kendi fikrini belirteceğine direk karalıyor, aşağılıyor. Böyle kişiler için "geçmiş olsun" diyorum.Yine de titreşim sistemi hakkında bir iki sonuç ekleyeceğim.

Adam Zeiss 55mm 1.8 ile 14-42mmez kit lensi(algılayıcı farkını hiç saymıyorum) karşılaştırıp bak bu daha büyük ve ağır diyor. Komedi resmen. :D Bakınız F1 örneği. Hemen yukarıda.

Evet EPL3 ile hatta cep telefonu ile sanatsal değeri olan fotoğraflar çekip bunları satabilirsiz. Bu kullandığı sistemin iyi olduğunu değil fotoğrafçının iyi olduğunun kanıtıdır. "Bu adam dslr alsaydı yanında taşımayacaktı ve bu yüzden bu fotoyu çekemeyecekti" derseniz "Fuji x100, Sony Rx100, Sony aspc vs. bir sürü alternatifi var" derim.

İlla da m43 diye diretmem. Hangisi işime gelirse onu alırım. Kullandığım sistemi kullanmayanı aşağılamam. Kendim kullanıyorum diye toz kondurmazlık yapmam.

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 3:21 am

biunlu yazdı:Ya yazılanları okuyorum. Muhabbete gireyim mi girmeyeyim mi diye düşünürken dayanamadım bir yerinden yazdırıvereyim bende.

Bu hobiye yeni başlayan, büyük bütçeleri olmayan birine ne önerirsiniz?

Samimiyetimle soruyorum.

Hocam amaç bu zaten. Tartışmak, fikir alışverişi.

Ben olaya hem madden hem de verdiğim paranın hakkını alma olarak bakıyorum.

Birçok değişken var. Bu bütçeye bağlı olarak 1" algılayıcı makinadan başlar yukarı doğru gider. Kesin bir cevabı yok.

45mm 1.8 ve 25mm 1.8 gibi lenslerin ikinci eline 1000lira vermek istemiyorum. Pro lenslere hiç girmiyorum bak dikkatini çekmiştir umarım .:D 200-250 liraya 50mm 1.8 lens görünce başka sistemlerde tepem atıyor. Olympus ve Panasonic in üçüncü parti lensleri çok az. Tamron ve Sigma birkaç lens çıkardı o kadar. Herkesin gözü olan 12-40 gibi 75mm gibi lenslerin uygun fiyatlı muadili yok.

12-40 alacam diyorsun nerde kaldı fiyat performans? 12-40 demişsin gel sana 17-50 verelim :D. Gövde büyük olacak ama 12-40ın dörtte biri fiyatına alacan 17-50yi.

Tam fiyat perfomans Minolta + Sony slt ikilisinde. Aynasız fiyat performans görmedim duymadım. Yenir mi bu meret? :D

75mm 1.8 demişsin nerde kaldı fiyat performans? Fiyat performans istiyorsan aynalı apsc üstüne bir sigma 105mm 2.8. Bknz algılayıcı farkı(iso,dof,dr).

M43 ve fiyat performans :D

Küçük, hafif, sağlam diye Em-5 aldım.Tutuş kötü dur bi grip alayım. Batarya çabuk bitiyor, ikinci batarya aldım. Eee dslr oldu bu. Toplam ağırlık az diye avuttuk kendimizi bir müddet. Pany14, Oly45, Oly60, Oly75-300 kullandım. Sonra her fani gibi 12-40 ve 75mm ye göz diktim. :) Elimdeki bazı lensleri 1240 ve 75 için sattım. Kullanıp en beğendiğim m43 lensi ise Oly60 oldu(ister portre ister makro çek, küçük, hafif, hızlı, boyu değişmiyor, suya toza dayanıklı...) Baktım bunlarında ikinci eli yok. Sıfırı nazar değmesin hiç yerinde durmuyor. Bir türlü almak kısmet olmadı. Başka sistemlerde ikinci el gövdeler lensler yenisi çıkınca düşüyor yada enflasyondan dolayı yerinde sayıyor. Altın gibi mübarek m43 sürekli değerleniyor. En sonunda vazgeçtim m43den. Sizlere mutluluklar dilerim.

Satılık -> Em5 + 12-50 + grip + Nissin Di466

75mm titreşimcilere gelsin. Hemde 200mm. 50mm fark bizden kıyak olsun.
Resim

Neden aşağılama yapılıyor denk gelince anladım. Vatandaş sahibinden.com da m43 bir sürü lens ve gövde satıyor. :D Ekmeğine taş koymuşuz haberimiz yok. Hatta 75mm bile satıyor. :D

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cmt Ara 30, 2017 4:20 am

mav1li yazdı:..
.

"Hocam eğer kusura bakmazsanız, hala daha iddianızı destekleyecek bir şey söylemediniz. İlk mesajınızdan alıntılıyorum;
O yıllarda 400gram civarında ağırlık ve küçük boyutları ile öne çıkan gövdeler, küçük boyutlu ve hafif lensler ile dslr gövdelerin ağır olmasından yakınan fotoğraf sevdalılarına tekrar fotoğrafa bağlanmak için bir umut olmuştu.
Bugüne gelindiğinde ise Panasonic ve Olympus tam kare gövdelerden ağır ve büyük gövdeler piyasaya sürüyor. Üstelik bu gövdelere amatör için çok yüksek mebla olan 2000$ gibi fiyatlar istiyorlar."

Bunlar hangi gövdeler acaba? Ve özellik olarak eşdeğeri gördüğünüz hangi FF gövdelerden ağır ve pahalılar?
Ben kullanıcısı olduğum Olympus'a bakıyorum. "400gr bandında" olarak bahsettiğiniz gövdelerden büyük. O da 574gr. Evet diğerlerine göre ağır ama sunduklarına bakarsanız hala daha hafifi Bu model haricinde töm modeller hala daha 400gr civarındalar zaten.

"Büyük kütleli ve pahalı gövdelerin yanına yine büyük kütleli pahalı lenslerin de çıkması işin tuzu biberi oldu. Memnun olduğum m43 sisteminden soğumaya başladım." demişiniz. Ben de diyorum ki; sistemdeki orta ve alt segment lensler hala daha küçük ve hafif. Sadece eski lenslerden de bahsetmiyorum. Yeni sayılabilecek Panasonic ve Olympus 30mm macro lensler mesela. Hem küçük, hem de hafifler. Siz şimdi diyeceksiniz ki "25mm 1.2 ağır ve pahalı". O lensi zaten "Engin makinesini boynuna asıp sokakta fotoğraf çeksin" amacı ile yapmamışlar ki. O amaçla yapılmış, hafif ve ucuz alternatifi var sistemde. "Engin makineyi boynuna asıp sokağa çıkacağı zaman onu kullansın" diyor. Bunu sadece o söylemiyor, bütün markalar söylüyor. Hatta sadece bu sektğrd değil bütün sektörlerde bu iş böyledir. Arazide kullanabileceğiniz en konforlu araç bike aynı segmentteki binek aracının rahatlığını ve konforunu sunama mesela. Ana amaca göre dizayn edilir her ürün.

m43 sistem sizin için ölmüş olabilir. Siz bu fikrinini beyan ettiğinizde, kimsenin çıkıp size tek laf etmesi de haddine değildir. Siz sadece bunu yazmış olsaydınız eyvallah, dediğim gibi fikrinizdir ve size aittir, dilediğinizce savunabilirsiniz. Eğer fikrinizi dayandırdığınız gerekçeyi "tartışılmaz" buluyorsanız, bir forum, yani tartışma platformunda paylaşmasaydınız keşke. Tabii ki biriler. çıkıp gerekçenizin ispatını sunmanızı talep edecek.

Cep telefonu mevzuuna gelelim. Gördüğüm kadarı ile hala iddianızda ısrarcısınız. E-M5 ve 14-42 ikilisini hala daha cep telefonu ile eş tutuyorsanız, sistem tercihini falan bir kenara bırakıp, fotoğraf işini komple bırakmanız faydanıza olur. Taamamen dostane bir tavsiye bu.
Not: Bahsettiğim sanatsal (artık o ne demekse) fotoğraflar falan çekmek değil, tamamen teknik verilerle "satılabilir" nitelikte sonuçlara ulaşabiliyor olmaktı. Zaten bu tip sonuçlara ulaşamadıysanız, bahsettiğim yerlerde ürünüsatışa dahi koyamazsınız. Ayrıa sadec o segmentteki makinelerle değil, her marka - model makine ile güzel fotoğraf çekmek fotoğrafçının maharetidir.
Ben şuraya sanat manat içermeyen dümdüz bir iki örnek koyayım. Siz cep telefonunuzla çektiklerinizle kıyaslayın isterseniz.
ResimForest under the fog by Ciddi iyi1i, on Flickr
ResimInside St. Stephen's Basilica [Explored] by Lt. Col. Osborne Wrigley-Pimley-McKerr III, on Flickr

Motor demişsiniz, iyi konuya değinmişsiniz. Mesela 2000cc'lik motordan daha yüksk tork üreten 1600cc motorlar var ya... aynı durum fotoöraf makineleri için de geçerli işte. Daha bu işin turbosu var, frene bastımı durması var, var oğlu var. Onun için, kıyaslamalarını motor teknik verisi üzerinden yapan test sitelerinin söylediklerini ayet gibi bellemeyin diyoruz. Kıçı koltuğa koyup yola çıkınca motor performanı tek başına yeterli olmayabiliyor maalesef.

Bakın hala daha "Olympus 1600 motor ama torku 2000 motorlu Sony'den daha fazla" demiyorum. Tekrar tekrar sğyledim, şimdi de yineliyorum; "m43 öldü" tesbitinizi dayandırdığınız gerekçelr mesnetsiz ve gerçekleri yansıtmıyor.

Tartışma ortamına yakışmayan, günümüz politikacılarının tavrını ve tarzını kusursuz yansıtan. 12 yaşındaki çocuk tavrı ile, bir başkası üzerinden verdiğiniz "vatandaş lens satıyormuş :D" benzeri başka bir mesajın cevabında görüşmek üzere.
En son castrobey tarafından Cmt Ara 30, 2017 1:44 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Olympus 30mm Macro

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Ara 30, 2017 6:38 am

Ee ölmedi mi şimdi bu yani ?!
Yaw bu işler acayip işler, hangisi ne zaman ölecek bilinmez. Sürünün yönelimine göre, çoğunluğun tercih ettiği şeye göre bakaraktan o şey iyidir de denemez. Bakınız bugün enerji alemi Tesla'nın ne mühim bir dahi olduğunu, Edison'un ne yavşak bir karakter olduğunu falan söylüyor. Fakat sürü ve piyasa Edison'u baş tacı etmiş. Tesla aç-fakir bir otel odasında mı ne ölmüş.

Tesla öldü diye seviniyor musunuz ?

Samsung öldü diye seviniyor musunuz ?

AMD ölse göbek mi atacağız ?

Eleştirmek yapıcı ise gerekli ve de iyidir. Gerçi bizden, TR'deki eleştirilerin tümünü kast ederek diyorum acaba Olympus'a herhangi bir geri dönüş oluyor mudur ? Kimi dinliyordur bu üreticiler ve nasıl dinliyorlardır ?

Mesela Sony A6300 4K videoda ısınma problemini uğraş didin çözecem derdinde iken çok kısa sürede a6500'ü resmen "a6300 bir hata idi, onu hatalı ürettik alanlara şlak(nah çekme efekti ve animasyonu) dermişcesine yapmadı mı ?! Ancak ne görüyoruz a6300 artıkın ısınma problemini çözmüş :) Fakat nasıl ? Isınıyor yine de Sony malzemeye güvenerek "Ulen ısınsa da yanmaz ya, ısındığı yere kadar, uyarıyı göster ama sen kendini kapatma-devam et kullanıcının elinde tutuşur ise çok çok 3-5 vaka olur. Zaten a6300'ü kim anımsar 2018'den sonra. Haydi geçti gitti"

Bu arada a6300 alanlar herhalde epey bir sövmüştürler Sony'e ama kötü mü Sony foto makineleri komple ? E değil tabi. Sony olmasa foto camiası Canon'a kalır ve süper sensörleri ile müthiş bir ilerleme yaşarız.

Yine bu bağlamda çok "hoş" bir mazim olan Fujifilm'in de kendi sensör teknolojisi geliştirmesi bana göre takdir edilesi ve önemli bir olaydır.

Pana-Fuji ortak geliştirilmesi sürecinde olan, Olympus-Sony ortak geliştirilmesi sürecinde olan "organik sensör" olayları var bir de. Artık ne zaman gelecekler ise, 2020'de mi ?!

Biz istediğimiz kadar eleştirelim vs. neticede ne olacağı biraz da işte bu sürünün tercihine kalıyor. Hele ki eğer bir markada fanatizm çok ise vay halimize diye düşünmeliyiz bence. Çünki fanatizm konu ile ilgilenmeyen kısıma da ulaşan bir yüksek ses olup "E herkes öyle diyor, demek ki var bir doğruluk payı" şeklinde düşünerek iyi olmasa dahi sürünün gürültüsüne kapılıp kötü olanın devam etmesine, iyi olanın ölmesine neden olabiliyor. Bizler de utanmadan hiç :) Bunu bile ticari başarı vs. diye söyleyebiliyoruz ! O ise bildiğin insanlığın gerilemesi, ekonomik sömürü falan demek bu sürünün yaptığı ile meydana gelen sonuç.

Son olarak 2.250 TL'ye kit lensli , bu yeteneklerde ve daha eski olmayan aynalı yada aynasız ne alabiliriz ? Geçen yıl mıydı yaz mıydı yoksa yine kampanyada 1.900 liralara alınıyordu OM-D E-M10 Mark II, hatta havale ile 1.790 TL. falan gibi fiyatlarda mıydı ne ki o dönemde bu gövde çok daha yeni bir gövde durumundaydı. Şimdi Olympus öldü diyelim ve biz de vatandaşa al sana şahane aynasız Canon EOS M100 : 3.400 TL ! diyelim değil mi ? Ölmesini beklediğiniz Olympus muuu yoksa vatandaşın düdüklene-düdüklene ölüşünü mü izlemek istiyorsunuz ?
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Cmt Ara 30, 2017 9:01 am

75 mm ile sony 70-200 f4 karşılaştırmak son derece komik olmuş:)
2 sini yanyana koyarak bir kütle farkına bakın bence :)
Canon ve nikon olarak 5 tane gövde (nikon d3100 nikon d5000 nikon d7000 nikon d7200 canon 6d)kullandım,özellikle nikon olarak bahsettiğiniz sigma 17-50 nikon, 70-300 nikon, 14-24, nikon 50 mm f1.4, nikon 18-200 vs vs kullandım.
Tosun gibi bir çanta ile çok dolaştım ve her urun gibi misal m43 bunlarada zam geliyor kir farkından dolayı.
Şöyle birşey demek istiyorum şuan ufacık bir çanta ile geziyorum 12-100 makina üzerine takılı ve üç ayak yanıma almadan geziyorum, dediginiz gibi dunya donuyor ama biz elde 5 sn çekim yapiyoruz ;)bana göre sistem budur.

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir