Kuş Fotoğrafları

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

MYAKIS
Yeni Üye

Kuş Fotoğrafları

Mesajgönderen MYAKIS » Çrş May 06, 2015 10:12 am

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Re: Kuş Fotoğrafları

Mesajgönderen keynowski » Çrş May 06, 2015 1:34 pm

Çok güzel fotoğraflar var gerçekten. Ben de meraklıyım kuş fotoğrafçılığına ama etrafta değişik kuş bulamıyorum. Hep aynı ve küçük kuşlar var. Galiba deniz ya da göl kenarına gitmek lazım ;)
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
DireFire
Üye
İletişim:

Mesajgönderen DireFire » Çrş May 06, 2015 1:53 pm

MYAKIS yazdı:Benim favori fotoğrafçılarımdan ken.helal

https://flic.kr/p/qVr1Tf

https://www.flickr.com/photos/one_with_nature/

Ağzım açık kaldı çok güzel fotoğraflar var, böyle örnekleri gördükçe ne kadar geride olduğumu anlıyorum :)) Panasonic 100-300'e sahip olsaydım keşke :) Teşekkürler paylaşım için, takibe aldım :)
Panasonic GH3 + G Vario 14-45mm + M.Zuiko ED 40-150mm + Sigma 60mm + Metz 44 AF-1 + Hoya HD Cir-PL + Hoya ProND 1000 + Slik Pro 340DX
https://www.flickr.com/photos/guvengul

MYAKIS
Yeni Üye

Mesajgönderen MYAKIS » Çrş May 06, 2015 2:51 pm

Birde benim hayret ettiğim bir şey var, takibe alırsanız göreceksiniz; adam her 2-3 günde bir harika fotoğraflar yayınlıyor. Gece gündüz göl kenarında mı yaşıyor, ne yapıyor anlamadım. :)

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş May 06, 2015 3:33 pm

MYAKIS yazdı:Birde benim hayret ettiğim bir şey var, takibe alırsanız göreceksiniz; adam her 2-3 günde bir harika fotoğraflar yayınlıyor. Gece gündüz göl kenarında mı yaşıyor, ne yapıyor anlamadım. :)

"KUŞ"kulandım ben bu durumdan şimdi. Belki de bi gitti mi 100 küsür foto çekiyordur (belki de az bile dedim). Sonra bunları yavaş yavaş, yedire-yedire, zamana yayarak yayınlıyordur. Yoksa bize ağır gelir, kaldıramayız :lol:
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Prş May 07, 2015 4:09 pm

MYAKIS yazdı:Benim favori fotoğrafçılarımdan ken.helal

https://flic.kr/p/qVr1Tf

https://www.flickr.com/photos/one_with_nature/

Paylaşım için çok teşekkürler,harika kareler var.Linkini verdiğiniz kartal çok güzel çekilmiş soyadı gibi helal.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Çrş Haz 24, 2015 10:37 pm

keynowski yazdı:

Bu Ken arkadaşı bir üstteki mesajımdan beridir takipteyim muhteşem fotoğrafları var merak ettim de birde sisteme bakayım dedim.Arkadaş 35bin TL'lik lensle çekim yapıyor makinede Aps-c 7D Mark II daha ne olsun.(EF500mm f/4L IS USM +1.4x).Bir çok Canon kullanan arkadaş 70-200 2.8L IS hayaliyle yaşarken,bu muhteşem kareleri çeken arkadaş aşmış iyice.keynowski kuş fotoğrafı çekmeyi sevdiğiniz için yorumunuzu almak istedim sistem hakkında,toplamda 40 bin TL lik sistem :)

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Çrş Haz 24, 2015 11:35 pm

Olym yazdı:.

Valla Olym bu konu ilk paylaşıldığında ben de merak edip kullanılan ekipmana ve ekipmanların fiyatlarına bakmıştım. :) Ben de 40 bin TL'ye yaklaşan fiyatı olduğunu o zaman görmüştüm. Adamlarda nasıl bir gelir düzeyi varsa bizim çoğumuzun ancak emekli olunca ikramiye olarak elde edebileceği paraları bu işe yatırıyorlar. Tabi bu işten para kazanıyorlarsa o ayrı...Evet ben kuş ve doğa fotoğrafçılığına meraklıyım. Fotoğrafçılığa olan ilgim devam ettiği sürece bu merak da bende devam edecek. Bu merakım için çeşitli sistem araştırmaları da yapıyorum. Elimdeki sistemden daha ekonomik bir sistem de yok gördüğüm kadarıyla. (E-M10 ve 75-300mm). Bir yandan maliyeti çok arttırmadan çözümler düşünüyorum. Bir yandan da elimdeki sistemin bolca kuş bulabileceğim bir yerde nasıl bir iş çıkaracağını merak ediyorum. Çünkü daha küçük serçe ve benzeri kuşlar dışında büyük kuşlara rastlayamadım. Öncelikle yapmam gereken kuş bulmak. Bir de ben şu an için kuşları sabit duruyorlarken çekiyorum. Ken Helal gibi kuşu balığı yakaladığı anda çekmesem de olur. Bu daha sonraki aşama. Belki de benim hiç bir zaman ilgilenmeyeceğim bir durum, şu an bilemiyorum.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Prş Haz 25, 2015 12:01 am

keynowski yazdı:

Yazdıklarında haklısın bu kuş işi için yüksek bütçe ayırmak gerekiyor gerçekten,birde bizim ülkede caddedeki insanlarıda fotolayım falan diyorsan onunda pek farkı yok kuş fotoğrafçılığından uzaktan çekeceksin ki problem çıkmasın :)Ben senin yerinde olsam zamanı ayarlar bir iki günlüğüne Manyas kuş cenneti turu ayarlamaya çalışırdım oralarda değişik türler falan vardır fakat Ken'in çektiği gibi kartallar falan varmıdır bilemiyorum hadi biz altın kartalı geçtik de normal kartal'a bile razıyız,bende balkon demirlerine konan güvercinleri çekiyorum da paylaşmıyorum tabi millet gülmesin diye :) ama bir gün serçe ve kargada denk getirecem 14-42mm ile :))

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Haz 25, 2015 2:14 am

Aslında 14-42mm ile de kuş çekilebilir, imkansız değil.:) Aklımda bir yöntem var. Uygun bir yer bulabilirsem bunu deneyeceğim. Şöyle ki, kuşların bulunabildiği bir yere su ve yem koyup kamerayı da o yerin yakınına üç ayak üzerine sabitleyeceğim. Makineye wifi' den bağlanıp kuş kadraja girince telefondan çekim yapacağım. Nasıl fikir ama :). Bu yöntemle 14-42mm ile bile kuş çekilir. Eğer mevcut sistemimi layıkıyla deneyip ve bu işi ilerletmeye karar verirsem, aklımdaki seçeneklerden biri yeni çıkacak olan 300mm f4 pro + 1.4X tele dönüştürücü almak. Böylelikle 840mm' ye ulaşabilirim. Belki ileride gövde değişimi de yapabilirim. Kuş fotoğrafçılığı dışında gövdeyi asla değiştirmem. E-M10' dan çok memnunum. İş yoğunluğu dolayısıyla Manyas'a falan gitmek zor ama bayramdan sonra çevredeki göletlere falan gideceğim.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Haz 25, 2015 2:34 am

Bir de ben de sık sık güvercin görüyorum da hiç çekmek istemiyorum. Kolay ulaşılabilir bir şeyin değeri olmuyor :). Kuş peşinde koşmak kuş aramak zor da. Sokakta çaktırmadan fotoğraf çekmek daha zor geliyor bana :)

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Prş Haz 25, 2015 3:45 am

keynowski yazdı:Belki ileride gövde değişimi de yapabilirim. Kuş fotoğrafçılığı dışında gövdeyi asla değiştirmem. E-M10' dan çok memnunum.

Güzel fikir denenebilir fakat o yemlere gelecek olan yine ilk önce güvercin olacaktır :)hatta gorillapod ile ağac dalınada monteleyebilirsin.Bana öyle geliyor ki 300mm F4 raflarda yerini alınca sen bence acaba 300mm f4 mü alsam yoksa tam kare D610 mu (Dxomark sensör puanı 94)alsam diye ikileme düşersin ucuz olacağını zannetmiyorum hiç :)Ben olsam düşünürdüm valla,ama daha öncede çok konuşuldu taşınabilirlik, işte orada herzaman yanımda taşıyamayacaksam o kadar para verilir mi sorusu akıllara geliyor zaten taşırım deyiversem PL5'in yanına gelecek bir D610 ama diyemiyorum işte.(sıfır D610 3700 TL)Tabi bu tamkare ile kuşda çekerim dersen işte o zaman tam kare telefoto lenslerin yanına yaklaşılcak gibi değil,Ken Helal almış canavar gibi lensi habire kartal,sudan çıkan geyik peşinde koşuyor ne iş yapıyorsa artık.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Haz 25, 2015 4:05 am

Fotoğrafçılık konusunda konuşurken genel kanı küçük sensörlü (m43 dahil) bir makine veya o sistemdeki lense 3-4 bin TL verince "o paraya tam kare makine alınır" şeklinde. Ama senin de dediğin gibi iş gövde almakla bitmiyor ve lensler ateş pahası. Bir de kuş fotoğrafçılığı için çok uzun tele lens almak lazım tam karede 1X çarpandan dolayı. Evi arabayı satmak lazım bunları alabilmek için :). Ama ben m43 haricinde bir sistem düşünmüyorum. M43 sistemin taşınabilirliğini hiç bir sisteme değişmem. Sadece belki kuş fotoğrafçılığı için uygun bir APS-C sistem çözümü düşünebilirim.

Kullanıcı avatarı
DireFire
Üye
İletişim:

Mesajgönderen DireFire » Prş Haz 25, 2015 1:20 pm

keynowski yazdı:

Aslında 14-42mm ile de kuş çekilebilir, imkansız değil.:) Aklımda bir yöntem var. Uygun bir yer bulabilirsem bunu deneyeceğim. Şöyle ki, kuşların bulunabildiği bir yere su ve yem koyup kamerayı da o yerin yakınına üç ayak üzerine sabitleyeceğim. Makineye wifi' den bağlanıp kuş kadraja girince telefondan çekim yapacağım. Nasıl fikir ama :). Bu yöntemle 14-42mm ile bile kuş çekilir. Eğer mevcut sistemimi layıkıyla deneyip ve bu işi ilerletmeye karar verirsem, aklımdaki seçeneklerden biri yeni çıkacak olan 300mm f4 pro + 1.4X tele dönüştürücü almak. Böylelikle 840mm' ye ulaşabilirim. Belki ileride gövde değişimi de yapabilirim. Kuş fotoğrafçılığı dışında gövdeyi asla değiştirmem. E-M10' dan çok memnunum. İş yoğunluğu dolayısıyla Manyas'a falan gitmek zor ama bayramdan sonra çevredeki göletlere falan gideceğim.

Aslında tam sizin söylediğinizi ben bir yerde görmüştüm, evdeki dergilerden biri olabilir bulursam eklerim. Aynen dediğiniz gibi kit lens ile kuş çekimi yapmak gibi bir başlığı vardı. Bahçede bir yere su ya da yem koyup uygun bir yere makineyi koyup sonradan uzaktan tetikleyerek çekim yapabilirsiniz diyordu :) Sizin gövde de elektronik shutter var mı bilmiyorum ama elektronik shutter ile sessiz çekim de yapılabilir. Zaten netlenecek yer de sabit olduğu için manuel netleme de yapılabilir öncesinde. Tüm konuşulanlara katılıyorum Ken Helal sniper gibi aletleri almış ve olayı başka bir boyuta taşımış. Biz anca elimizdekilerle Darıca'ya gidip takılırız artık :))
Panasonic GH3 + G Vario 14-45mm + M.Zuiko ED 40-150mm + Sigma 60mm + Metz 44 AF-1 + Hoya HD Cir-PL + Hoya ProND 1000 + Slik Pro 340DX
https://www.flickr.com/photos/guvengul

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Haz 25, 2015 6:04 pm

DireFire yazdı:.

E-M10' da elektronik perde yok. Varsa da ben bilmiyorum. Yapabilirsem uzaktan telefonla çekimi deneyeceğim. Ama şehirden uzak, kırsal bir alanda mesela bir göl kenarında falan deneyeceğim. Yoksa Olym' in de dediği gibi ilk gelenler yine o yürüdükçe kafa sallayan her yerde gördüğümüz güvercinler olacaktır. :)
Sizin de dediğiniz gibi ben de en uygun kuş çekimlerimi Darıca hayvanat bahçesinde yaptım. :). Bakalım bir de doğada değişik ve büyük kuşlara rastlayabilsem bir de onları fotoğraflayabilsem, yeteri kadar tatmin edici sonuçlar elde edebilirsem elimdeki ekipmanla (E-M10+75-300mm) yola devam edeceğim. Dediğim gibi kuşları aksiyon halinde çekmesem de olur bu nedenle diyaframı açık (f2.8 , f4 gibi) lensim olmasa da olur gibime geliyor. En yüksek 1600 iso' da çekim yapabilirsem bu benim için yeterli olur ilk etapta. Ama mesele şu an benim için kuş bulabilmek, önce bunu halletmeliyim.
Adamlar kuş fotoğrafçılığı için müthiş yüksek fiyatlı ekipmanlar alıyorlar. Tabi zevk ve gelir düzeyi meselesidir, birşey diyemem. Eğer bu işten para kazanmıyorlarsa bana bu kadar parayı bu işe dökmek mantıksız geliyor. Ken Helal' in kullandığı ekipman Canon 7d Mark II+ 500mm F4 L +1.4X Tele Dönüştürücü yaklaşık 40000 TL. Hatta Canon 1DX+ 600mm F4 L kullananları gördüm flickr' da ki bu set de yaklaşık 60000 TL imiş araştırdım. :) Tabi kuş fotoğrafçılığı başlı başına pahalı bir işmiş onu da anladım. Ama ben olsam seçimim, imkanım da olsa, Canon 7d+ Tamron / Sigma 150-600mm gibi ya da m43 sistemde odak takibi konusunda iyi bir gövde olsa mesela E-M1 Mark II+ 300mm f4 pro+1.4X Tele dönüştürücü olurdu. Herhalde yaklaşık 8-10 bin TL' ye bu iş hallolurdu. Tabi bu para da az değil, ama daha makul olurdu.

“Beğendiğiniz fotoğrafçıların fotoğrafları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir