Meade Adventure Scope 80mm teleskop ile çekim denemeleri

Önemli ve faydalı bilgi için lütfen önce bu başlığı bir ziyaret edin : viewtopic.php?f=10&t=32

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Sayın üyelerimiz. Lütfen konu(lense ait) dahilinde fotoğraflar paylaşalım. Teşekkür ederiz...
Tifosi
Isınmaya Başlayan Üye

Meade Adventure Scope 80mm teleskop ile çekim denemeleri

Mesajgönderen Tifosi » Prş Kas 07, 2019 5:38 pm

Olympus M10 mark 2 ile Meade Adventure Scope 80mm teleskobu adaptör kullanarak çektiğim fotoğraf aşağıdaki gibidir.
Teleskoptaki tripod yuvasında kullanarak çekmeyi denedim ama titreşime engel olamadığım için ben de makineyi ve teleskobu bi yere yaslayarak çekmeyi denedim, sanırım tripod kullanmaktan daha kullanışlı oldu böyle. En azından bu tür bi çekim için.

Bikaç deneme de Orion Bulutsusu ile yaptım ama ne ben o düzeydeyim bu işlemleri yapmak için ne de makine :D
(O düzeyde olmadığım konusunda makineden emin değilim ama kendimden eminim ) :D

Resim
Ay - Moon - Meade ile Olympus'un gözünden by TUTITO, on Flickr

edit:

Orion Bulutsusu denemesi de şöyle bişey çıktı.
Star-tracker olmadığı için 10 tane 0,8 saniye pozlama süresi, 3200 iso'da çekilen fotoğrafların birleştirilmiş hali.
Yine de çekerken bile Orion Bulutsusunu görmek bile çok heyecan verici benim için.

Resim
Orion Nebula by TUTITO, on Flickr
En son Tifosi tarafından Cum Kas 08, 2019 3:06 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Olympus OM-D E-M10 Mark II

* M.Zuiko Digital 14‑42mm F3.5‑5.6 II R
* Panasonic Lumix G Vario 45-200mm f/4-5.6
* Panasonic Lumix G 20mm f/1.7 ASPH
* Samyang 7.5mm f/3.5 UMC Fish-eye MFT

https://www.flickr.com/photos/tutit0/

Damper16
Müdavim Üye

Re: Meade Adventure Scope 80mm teleskop ile çekim denemeleri

Mesajgönderen Damper16 » Prş Kas 07, 2019 6:09 pm

Hocam gayet başarılı ben beğendim,aslında stok fotoğrafında da satar gibi :)
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

emirhan
Üye

Mesajgönderen emirhan » Prş Kas 07, 2019 6:15 pm

Bir mikroskoptan fotoğraf paylaşıyorsunuz bir teleskoptan paylaşıyorsunuz. :)

400mm acaba 2x çarpılmış hali mi? Aslında benim de uzun odak uzaklığına ihtiyacım var ancak 1 sene sonra alabilirim tabi, en uyguna nasıl birşeyler getiririm diye düşünüyorum, :) (Üzerimden geçen uçakları çekmek için kullacağım ki teleskop için oldukça ilginç bir konu)
Canon FTbN + Canon FDn 50/1.4 + OM-D M10 Mark 1

Tifosi
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Tifosi » Prş Kas 07, 2019 6:31 pm

Damper16 yazdı:Hocam gayet başarılı ben beğendim,aslında stok fotoğrafında da satar gibi :)

Adobe'a attım aslında ama çok da ümit beslemeyerek oldu :)

emirhan yazdı:Bir mikroskoptan fotoğraf paylaşıyorsunuz bir teleskoptan paylaşıyorsunuz. :)

400mm acaba 2x çarpılmış hali mi? Aslında benim de uzun odak uzaklığına ihtiyacım var ancak 1 sene sonra alabilirim tabi, en uyguna nasıl birşeyler getiririm diye düşünüyorum, :) (Üzerimden geçen uçakları çekmek için kullacağım ki teleskop için oldukça ilginç bir konu)

Mikroskop değildi o ama birazcık mikroskobik dünyaya girdiği doğru :)

Sanırım dediğiniz gibi oluyor, teleskobun kendi değerleri o çünkü.
Alacaksanız eğer baya uzun ve detaylı araştırmalısınız çünkü en basitinden ben şunu yaşadım, yaklaşıp uzaklaşma olayının olmadığını alınca öğrendim. Sadece göz merceğini değiştirerek büyütme küçültme yapabiliyorsunuz. Ki bu da fotoğraf makinesine bağlayınca geçerli olmuyor tabi.
Ben aldığımda 2 adet göz merceği geldi içinde. Şöyle diyeyim, ikinciyi kullanınca gördüğünüz kadraja Ay sığmıyor. Ve onunla gördüğüm keskinlik beni baya bi etkilemişti açıkçası. Ama işte bunu aynı oranda fotoğraf makinesinde görebilmek isterdim. Yine de daha önce Panasonic 45-200 lens ile denediğim Ay çekimlerinden çok daha hoşuma gittiğini söyleyebilirim teleskop bağlayıp çektiklerimin.

Şunu da belirteyim, madem teleskop alıp makineyle çekim yapma fikriniz var. Belki tahmin edersiniz, teleskop takıldığında odak olayını teleskopta yapıyorsunuz, bu sizin yapacağınız çekimler için bi parça zorluk yaratacaktır.

Teşekkürler.

emirhan
Üye

Mesajgönderen emirhan » Prş Kas 07, 2019 7:24 pm

Tifosi yazdı:
Mikroskop değildi o ama birazcık mikroskobik dünyaya girdiği doğru :)

Sanırım dediğiniz gibi oluyor, teleskobun kendi değerleri o çünkü.
Alacaksanız eğer baya uzun ve detaylı araştırmalısınız çünkü en basitinden ben şunu yaşadım, yaklaşıp uzaklaşma olayının olmadığını alınca öğrendim. Sadece göz merceğini değiştirerek büyütme küçültme yapabiliyorsunuz. Ki bu da fotoğraf makinesine bağlayınca geçerli olmuyor tabi.
Ben aldığımda 2 adet göz merceği geldi içinde. Şöyle diyeyim, ikinciyi kullanınca gördüğünüz kadraja Ay sığmıyor. Ve onunla gördüğüm keskinlik beni baya bi etkilemişti açıkçası. Ama işte bunu aynı oranda fotoğraf makinesinde görebilmek isterdim. Yine de daha önce Panasonic 45-200 lens ile denediğim Ay çekimlerinden çok daha hoşuma gittiğini söyleyebilirim teleskop bağlayıp çektiklerimin.

Şunu da belirteyim, madem teleskop alıp makineyle çekim yapma fikriniz var. Belki tahmin edersiniz, teleskop takıldığında odak olayını teleskopta yapıyorsunuz, bu sizin yapacağınız çekimler için bi parça zorluk yaratacaktır.

Teşekkürler.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, 40-150 lensten sonra uzun bir süre harcama yapmayacağım, araştırmak için uzunca zamanım olacak :)
Canon FTbN + Canon FDn 50/1.4 + OM-D M10 Mark 1

Tifosi
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Tifosi » Cum Kas 08, 2019 3:15 pm

emirhan yazdı:Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, 40-150 lensten sonra uzun bir süre harcama yapmayacağım, araştırmak için uzunca zamanım olacak :)

Ben teşekkür ederim, ne demek.

Orion Bulutsusu denememi de ekledim başlığa.

“Lense göre fotoğraflar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir