m4/3 Sistem Değişikliği Yapanların Tecrübeleri

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: m4/3 Sistem Değişikliği Yapanların Tecrübeleri

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Ara 31, 2019 7:00 pm

allroad yazdı:...

Teşekkürler... Benim de sizin gibi böyle ender de olsa tecrübeler karşısında bir de işte DrOpMaN arkadaşımız da epey biir farklı marka APS-C'ler de kullandı, paylaşıyor da her kullandığı ile çektiği fotoları sağolsun da görüyoruz işte... Bu sayede hani biz yapamasak da yapandan hem ne yapmışı görüyoruz hem de kendisine de sorabiliyoruz gerektiğinde. Ayrıca da mesela bir arkadaşımda da Nikon D5200 var 5 senedir, sonradan Sony a7 FF aldı son 1 yıldır ve bu arada bir de OM-D E-M10 Mark III'de kullandı. Tabi bana Olympus'u çok sert eleştiremiyordur emimin ;) Fakat Sony ile Nikon'u aynasız ile d-slr'ı falan kıyaslarken rahat rahat sıkıyor havaya. Herkesin eleştirileri farklı tabi. Benim dikkatimi çeken şöyle bir konu var ama umarım kimse alınmaz ve yanlış anlamaz :lol: YAŞ ile alakalı da... Geniş alacağım konuyu ki hani sıfr foto olayı diye de bakmayalım, zaten öyle deği...

DrOpMaN yazdı:...

Şöyle ,
4-5 yıl önce bir AVM'deki cep tel bayiinde öylesine neler yeni diye bakarken birden bir kadının sinirle ve öfke ile "Hayır ! Akıll telefon falan istemem ben, yok mu şöyle yeni düzgün bir tuşlu telefon" deyişi ile neler olduğuna uyandım. İlginçmiş, meğer evvelini de dinliyormuşum da kadının asabiyeti ile olayın birkaç saniye gerisini de beynim kayıttan oynattı :) Çalışan genç çocuk kadına yardımcı olmak isterken "Hanımefendi şöyle bir modelimiz var..." demişti. Ne ise tabi baktık diğerleri gibi biz de bu ne hiddet diye kadıncağza ve 53-55 falan gibi yaşlarda normal de bir teyzemiz. O anda 70'lerindeki babama taa 10 yıl önce bugünki gibi olmasa da hafifteeen akıllı, dokunmatik, tuşsuz telefonlardan alıp kullanmasını öğretmek için uğraştığımız günler aklıma geliverdi ! Babam msj'ları bile okuyamadığından, ne nerde bulamadığından şikayet edip durdu. En nihayetinde aile boyu babamın telefonu kullanmasını öğretme seferberliği haline gelmiştik, adam da öfkeleniyordu. En nihayet bir gün gitmiş çook eski en basit Nokia tuşlu tel ile teli takas etmiş. Baya da yani keklemişşer :) "Oh be kurdulduk" dedik ama haa. Ne ise aradan 2 ya 3 yıl geçti o 2.el aldığı tel patlayınca kardeşim bu olayı unutmuş, gitmiş yine bir akıllı tel hediye etmiş babama :) Başladı aynı olaylar hafiften şiddetliye doğru, dedim hemmen kapayıp teli elinden bari kazıklanmasın, ben öyle hal ettim buldum bir tuşlu tel. Bu kadıncağız ve babamı niye örnek verdim sanırım açıklamama gerek yok. Ha bir de arkadaşımın babası var aynen bu şekilde. Yeni hiçbir şeyi kullanamıyor, öğrenemiyor. Ben de son yıllarda paso Olympus'la takıldığımdan mesela DrOpMaN arkadaşım gibi farklı markanın ürünlerini deneyimlemenin kişisel olarak çok iyi olacağını düşünüyorum.

Lütfen sizin durumunuzla benzeşiyor gibi algılamayın. Sohbet tarzında, sizin söylediklerinizden bu kafamda biriken ve yaşanmış şeyler aklıma geliverdi ve paylaşmak istedim. Fakat çok açık söyleyeyim ben kendi adıma şimdi "Yaa bilmem şu markaya geçsem acaba alışamam da beni gıcık eder mi ? Aman boşver hiç öyle şeylere kalkışma" deyip defalarca vazgeçtim. Panasonic m43 bile almaya karşı böyle bir kendime bile çaktırmadan tepki koyuyorum :lol: Hiç iyi dğeil bence, acil başka marka deneyimlemem gerek.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

allroad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen allroad » Sal Ara 31, 2019 9:19 pm

ciddibiri yazdı:

Teşekkürler... Benim de sizin gibi böyle ender de olsa tecrübeler karşısında bir de işte DrOpMaN arkadaşımız da epey biir farklı marka APS-C'ler de kullandı, paylaşıyor da her kullandığı ile çektiği fotoları sağolsun da görüyoruz işte... Bu sayede hani biz yapamasak da yapandan hem ne yapmışı görüyoruz hem de kendisine de sorabiliyoruz gerektiğinde. Ayrıca da mesela bir arkadaşımda da Nikon D5200 var 5 senedir, sonradan Sony a7 FF aldı son 1 yıldır ve bu arada bir de OM-D E-M10 Mark III'de kullandı. Tabi bana Olympus'u çok sert eleştiremiyordur emimin ;) Fakat Sony ile Nikon'u aynasız ile d-slr'ı falan kıyaslarken rahat rahat sıkıyor havaya. Herkesin eleştirileri farklı tabi. Benim dikkatimi çeken şöyle bir konu var ama umarım kimse alınmaz ve yanlış anlamaz :lol: YAŞ ile alakalı da... Geniş alacağım konuyu ki hani sıfr foto olayı diye de bakmayalım, zaten öyle deği...

DrOpMaN yazdı:...

Şöyle ,
4-5 yıl önce bir AVM'deki cep tel bayiinde öylesine neler yeni diye bakarken birden bir kadının sinirle ve öfke ile "Hayır ! Akıll telefon falan istemem ben, yok mu şöyle yeni düzgün bir tuşlu telefon" deyişi ile neler olduğuna uyandım. İlginçmiş, meğer evvelini de dinliyormuşum da kadının asabiyeti ile olayın birkaç saniye gerisini de beynim kayıttan oynattı :) Çalışan genç çocuk kadına yardımcı olmak isterken "Hanımefendi şöyle bir modelimiz var..." demişti. Ne ise tabi baktık diğerleri gibi biz de bu ne hiddet diye kadıncağza ve 53-55 falan gibi yaşlarda normal de bir teyzemiz. O anda 70'lerindeki babama taa 10 yıl önce bugünki gibi olmasa da hafifteeen akıllı, dokunmatik, tuşsuz telefonlardan alıp kullanmasını öğretmek için uğraştığımız günler aklıma geliverdi ! Babam msj'ları bile okuyamadığından, ne nerde bulamadığından şikayet edip durdu. En nihayetinde aile boyu babamın telefonu kullanmasını öğretme seferberliği haline gelmiştik, adam da öfkeleniyordu. En nihayet bir gün gitmiş çook eski en basit Nokia tuşlu tel ile teli takas etmiş. Baya da yani keklemişşer :) "Oh be kurdulduk" dedik ama haa. Ne ise aradan 2 ya 3 yıl geçti o 2.el aldığı tel patlayınca kardeşim bu olayı unutmuş, gitmiş yine bir akıllı tel hediye etmiş babama :) Başladı aynı olaylar hafiften şiddetliye doğru, dedim hemmen kapayıp teli elinden bari kazıklanmasın, ben öyle hal ettim buldum bir tuşlu tel. Bu kadıncağız ve babamı niye örnek verdim sanırım açıklamama gerek yok. Ha bir de arkadaşımın babası var aynen bu şekilde. Yeni hiçbir şeyi kullanamıyor, öğrenemiyor. Ben de son yıllarda paso Olympus'la takıldığımdan mesela DrOpMaN arkadaşım gibi farklı markanın ürünlerini deneyimlemenin kişisel olarak çok iyi olacağını düşünüyorum.

Lütfen sizin durumunuzla benzeşiyor gibi algılamayın. Sohbet tarzında, sizin söylediklerinizden bu kafamda biriken ve yaşanmış şeyler aklıma geliverdi ve paylaşmak istedim. Fakat çok açık söyleyeyim ben kendi adıma şimdi "Yaa bilmem şu markaya geçsem acaba alışamam da beni gıcık eder mi ? Aman boşver hiç öyle şeylere kalkışma" deyip defalarca vazgeçtim. Panasonic m43 bile almaya karşı böyle bir kendime bile çaktırmadan tepki koyuyorum :lol: Hiç iyi dğeil bence, acil başka marka deneyimlemem gerek.

Dur yahu o kadar da yaşlı değilim. 35 yaşındayım:) hala mümkün olduğunca yeniliği takip eden ya da deneyen bir ruhum da var. Lakin söylediğinde şöyle bir haklılık payı var. Evliyim, çocuğum var. Kendime ve hobileerime artık çok daha az vakit ayırabiliyorum. Dolayısıyla artık yeni gereksiz maceralara ayıracak çok vaktim yok. Bu ne demek, her yeni sistem makine, araştırma ve öğrenme alışma süreci gerektiriyor. Benim ise buna vaktim yok. Nikonu ezbere biliyorum. Hangi lensi bana ne verir, ne alternatifleri var vs. Ama olympus daki sıkıntı adece bu da değildi. Kalite tatmin etmedi göreceli tabi ama 2 pille günü çıkaramadığım oldu. Bu tarz şeyler... Ama hepsi göreceli.
Bir de benim hobim, yeni makine deneyip durmak değil, fotoğraf çekmek. :) ergenler de görüyorum ben de bunu. Devamlı yeni ürünleri deneyip hakkını vermeden başka makineye ya da cihaza geçiyorlar. Amaçları hobileri yeni herhangi bir şey denemek. Bir de video çekip youtuber oluyorlar. Neyse ki orası bizim için faydalı:))

Herkese nice mutlu seneler dilerim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Ara 31, 2019 11:08 pm

Hocam işte ben de evli ve çocuklu (dizisi vardı manyaktı ve 2 çocukluydu o aile) biri olarak çocuk büyüdükçe şahsi yaşam alanımın daralması sebepleriyle işte ne teknelojisi çocuk meğer tekmelediği anda bana "Geliyorum gümbür gümbür" mesajı veriyormuş da biz mesajı anlalamışız :lol: :lol: :lol: :lol: ( Allah bağışlasın )

Evet Olympus a veya işte m43 sisteme zaten "çok iyi" diyemeyiz ki veya hepsinden iyi falan gibi bir şeyler asla diyemeyiz. Belli sebeplerden dolayı kişiye özel ihtiyaçlara cevap verdiğinde o kişi için en iyi seçenek oluyor. O kadar...

Mutlu yıllar...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Oca 01, 2020 6:45 am

Donanim oyle bir konu ki :mrgreen: ; tercih ederken icinden cikmak cok zor :roll: . Beklentiler, on yargilar, empati, marka, dizayn, maddiyat, kendine yakin hissetmek, reklamlar, cevre, kultur, tahsil, egitim, arastirma, gelisme, firmanin guvenirliligi v.s. v.s v.s. bu liste uzayip gittigi gibi insandan insana onem dereceleri listenin siralamasini degistirir :lol: . Ornegin ; direksiyonu solda olan arabalar ile direksiyonu sagda olanlar arasindaki ortak noktalari gaz pedalinin, fren pedalinin, debriyaj pedalinin ayni yerde olmasi :lol: . Ayni marka ve ayni model araba alsaniz bile pedallar haricinde her sey ters yerlerde ya da farkli yerlerde oldugunu gorursunuz :?: . Her ne kadar vites ayni yerde olsa da kontrolu sag eliniz ile degil sol elinizle yapacaksiniz :roll: , keza orta konsoldaki dugmelerin kontrollerini de sag parmaklariniz yerine sol parmaklarinizla yapacaksiniz :mrgreen: . Park ettiginiz zaman sol kapi kolunu degil, sag kapi kolunu kullanacaksiniz :P v.s v.s. v.s. Soldan direksiyona ya da sagdan direksiyona alismis insanlar icin her iki durumda da alismasi bir cok kisi icin zor oldugundan ; ayni marka ve ayni model ya da ayni ozelliklere sahip ama kontrolleri farkli yerlede oldugundan cok sevdiginiz ve begendiniz bir arabayi sevmeye bilirsiniz. Konu cok derin istatistiki ve psikolojik hatta sosyolojik bolumlerine girmek de istemiyorum. Kisaca yasantimizdaki tercihler bizim secimlerimizi belirler :mrgreen: . Tercihler, secimler ve zevler tartisilmaz. :mrgreen: :| :|
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Oca 01, 2020 5:15 pm

sgtab1 yazdı:Donanim oyle bir konu ki :mrgreen: ; tercih ederken icinden cikmak cok zor :roll: . Beklentiler, on yargilar, empati, marka, dizayn, maddiyat, kendine yakin hissetmek, reklamlar, cevre, kultur, tahsil, egitim, arastirma, gelisme, firmanin guvenirliligi v.s. v.s v.s. bu liste uzayip gittigi gibi insandan insana onem dereceleri listenin siralamasini degistirir :lol: . Ornegin ; direksiyonu solda olan arabalar ile direksiyonu sagda olanlar arasindaki ortak noktalari gaz pedalinin, fren pedalinin, debriyaj pedalinin ayni yerde olmasi :lol: . Ayni marka ve ayni model araba alsaniz bile pedallar haricinde her sey ters yerlerde ya da farkli yerlerde oldugunu gorursunuz :?: . Her ne kadar vites ayni yerde olsa da kontrolu sag eliniz ile degil sol elinizle yapacaksiniz :roll: , keza orta konsoldaki dugmelerin kontrollerini de sag parmaklariniz yerine sol parmaklarinizla yapacaksiniz :mrgreen: . Park ettiginiz zaman sol kapi kolunu degil, sag kapi kolunu kullanacaksiniz :P v.s v.s. v.s. Soldan direksiyona ya da sagdan direksiyona alismis insanlar icin her iki durumda da alismasi bir cok kisi icin zor oldugundan ; ayni marka ve ayni model ya da ayni ozelliklere sahip ama kontrolleri farkli yerlede oldugundan cok sevdiginiz ve begendiniz bir arabayi sevmeye bilirsiniz. Konu cok derin istatistiki ve psikolojik hatta sosyolojik bolumlerine girmek de istemiyorum. Kisaca yasantimizdaki tercihler bizim secimlerimizi belirler :mrgreen: . Tercihler, secimler ve zevler tartisilmaz. :mrgreen: :| :|

İşte bu müthiş bir bilgi aslında ! Hani diyorlar ya "Kullanana sor" işte tam kıvırla lafı bence. Kullanan için şurada dediğiniz tüm değişkenler kendi şahsına ait tercih nedenleri ve/veya beğenmemezlik gerekçeleri içeriyor olacak. O ise bu herkeşin bok attığı inceleme siteleri ise işte olabildiğince kendi şahsi olarak olaya etkilerini minimumda tutmaya çalışıyorlar. Hele hele ki sağdece sensör performansını inceleyen De İkz Oğ sitesi :) Bana göre çok değerli bir iş yapıyorlar. Ölçülebilecek her şeyini ölçüp diğerleri ile kıyaslayabileceğimiz denk test ortamındaki testini + RAW ve JPEG kanıtlarını bize sunuyorlar ki insan insana yapmıyor bunu çoğu durumda :)
-
-

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Oca 02, 2020 4:58 am

ciddibiri yazdı:
sgtab1 yazdı:…..O ise bu herkeşin bok attığı inceleme siteleri ise işte olabildiğince kendi şahsi olarak olaya etkilerini minimumda tutmaya çalışıyorlar. Hele hele ki sağdece sensör performansını inceleyen De İkz Oğ sitesi :) Bana göre çok değerli bir iş yapıyorlar. Ölçülebilecek her şeyini ölçüp diğerleri ile kıyaslayabileceğimiz denk test ortamındaki testini + RAW ve JPEG kanıtlarını bize sunuyorlar ki insan insana yapmıyor bunu çoğu durumda :)

Insanligin en kotu aliskanliklarin birisi insanlarin kendini kandirmasidir. Dogrular yerine duymak istediklerine onem vermesi, ne bildigini bilmemesi ya da bildigi halde kendi kendine hakli nedenler uydurmasidir, kendi yalanlarina kendisi kandigi gibi kendi yalanlarina baskalarinida inandirmaya calismasidir. Begenmedigi her seye arastirmadan cok kolay cop diyecek cesareti bulmasi aslinda cahil cesareti degil midir ?
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir