Yeni Olympus IM021 Kamera Kayıtlı (Olympus E-M1 III)

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Yeni Olympus IM021 Kamera Kayıtlı (Olympus E-M1 III)

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Ara 23, 2019 12:12 pm

Ben halen MFT sistem için bu sensörün oldukça yeterli olduğunu düşünenlerdenim. M1MarkII ve M1X gibi gövdelerde daha yukarısı kullanılabilir; bizim gibi kullanıcılar tarafından bakarsak bu sensörde 12Mpix bile yeter...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Ara 23, 2019 6:49 pm

DrOpMaN yazdı:...

Hocam yeter de 24 mp'in kazandırdğı RAW işlemesinden tut da crop'la vs. gibi avantajları var. Hele ki artık 2020'de sanırım 24mp. de bitecek, Canon'un başlattığı gibi 32, 40 mp. APS-C'ler gelecek. Gerçi m43 için de 42 mp. mi ne sensör üretiyor Sony deniliyor ya... Bence üretsinler aga, o eski megapixel saplantısından vazgeçmek lazım, 64mp. cep tel fotosunu ben kullanacağım yere göre 12 mp. yada 4 mp. yaparım, benim makinam hele bi bana versin 64 mp.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Ara 26, 2019 2:53 pm

.
Web üzerinden ortaya çıkan en son söylentilere göre, Olympus E-M1 III kamera her şeyin programa uygun olması durumunda 2020'nin 1. çeyreğinde geliyor .

https://www.bestcameranews.com/olympus- ... sHtadA0DFM
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Oca 22, 2020 8:09 am

Söylenti Olympus E-M1 III Aynı 20MP E-M1X Sensörüne Sahip olacak

Şubat 2020'de duyurulması beklenen Olympus E-M1 III aynasız fotoğraf makinesinin, tıpkı E-M1X modeli gibi 20MP Micro Four Thirds sensörü kullanilacağı söyleniyor.

Önceki raporlara göre Olympus E-M1 Mark III duyurusu Şubat ayı ortalarında yapılacak. Daha önce şirketin kayıtlı bir kamera koduna sahip olduğunu bildirmiştik. Bilindiği gibi, CP + Kamera ve Fotoğraf Görüntüleme Gösterisi 2020 her yıl Şubat ayı sonlarında yapılır. CP + bu yıl 27 Şubat 2020 ve 1 Mart 2020 tarihleri arasında kamera ve mercek tutkunları için kapılarını açacak.

Olympus OM-D E-M1 Mark II, Eylül 2016'da piyasaya sürüldü ve muhtemelen onun yerini alacak. Zira Olympus OM-D, E-M1X'in amiral gemisi olarak geldi ve hemen altındaki Olympus OM-D E-M5 Mark III, OM-D serisi için bir sonraki modelin E-M1 Mark III olduğunu gösteriyor.
Sonuç olarak, Olympus E-M1 Mark III'ün CP + 2020'den önce resmi olarak açıklanmasını bekliyoruz.

Rumored Olympus E-M1 III Specifications
Same 20-Megapixel Four Thirds sensor as the E-M1X :mrgreen: :mrgreen:
60Mp for Handheld Res. and 100Mp for Tripod
More phase detection pixels on the sensor
Truepic IX processing engine
Improvements on IBIS
ISO 100 at base and optimized dynamic range
4K video at 60p
Joystick
Additions on weather-sealing
Intelligent Subject Detection
Same body design ergonomics and battery as the E-M1 II
Coming with the new 12-40mm f/4.0 lens
Price to be around $2,000 :mrgreen: :mrgreen:

https://www.dailycameranews.com/2020/01 ... BlJKqi3o0Y

.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Oca 22, 2020 11:09 am

sgtab1 yazdı:...

Hiç mesele değil Nikon da son model APS-C lerini 20 megabrüksel lahanası yaptı ve hiç de utanmadı :lol: Onunkisi hemi de APS-C sensörken yani. Yüzeyi mi yetmedi sensörün de 20 mp !..

Şaka 1 yana M5 Mark 3'ten sonra M1 Mark 3'de galiba tuzu biberi olacak :) Yada bizim beklentilerimiz fotoğrafçılık ile alakası olmayan bir şey. Eğer Olympus 3-4 sene daha yaşamaya devam eder ise benim bundan çıkaracağım ders bu olur kendi payıma. Derim ki "Eee demek ki ben bir şey bilmiyormşum fotoğraf makinası ve fotoğrafçılık adına" :roll: Gerçi doğru söz budur aslında da... İşte birazcık bildiğimi sanarak sanat hayatımı süründürüyorum :lol: "CiddiBiri Photography" yazmadık ya 1 fotomuzun altına da be...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Obic
Üye
İletişim:

Mesajgönderen Obic » Çrş Oca 22, 2020 11:19 am

sgtab1 yazdı:Söylenti Olympus E-M1 III Aynı 20MP E-M1X Sensörüne Sahip olacak
Şubat 2020'de duyurulması beklenen Olympus E-M1 III aynasız fotoğraf makinesinin, tıpkı E-M1X modeli gibi 20MP Micro Four Thirds sensörü kullanilacağı söyleniyor.

Ya hatam varsa affedin, ama E-M1X sensoru ile E-M1 Mark 2 sensoru ayni degil mi zaten? E-M1X de 2 islemci var diye biliyorum.

Yani eger boyleyse; Em1 Mark 2 ila Mark 3 arasinda sensor degismemis olacak. Belki islemci degisecek.

Tabuta civileri cakiyorlar tek tek.
Olympus OM-D EM1-Mark2
Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100mm f/4 IS PRO
Olympus M.Zuiko Digital ED 25mm f/1.2 PRO

https://500px.com/obic

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Oca 22, 2020 3:08 pm

ciddibiri yazdı:

Hiç mesele değil Nikon da son model APS-C lerini 20 megabrüksel lahanası yaptı ve hiç de utanmadı :lol: Onunkisi hemi de APS-C sensörken yani. Yüzeyi mi yetmedi sensörün de 20 mp !..

Şaka 1 yana M5 Mark 3'ten sonra M1 Mark 3'de galiba tuzu biberi olacak :) Yada bizim beklentilerimiz fotoğrafçılık ile alakası olmayan bir şey. Eğer Olympus 3-4 sene daha yaşamaya devam eder ise benim bundan çıkaracağım ders bu olur kendi payıma. Derim ki "Eee demek ki ben bir şey bilmiyormşum fotoğraf makinası ve fotoğrafçılık adına" :roll: Gerçi doğru söz budur aslında da... İşte birazcık bildiğimi sanarak sanat hayatımı süründürüyorum :lol: "CiddiBiri Photography" yazmadık ya 1 fotomuzun altına da be...

Canon da son cikardigi 1DX Mark III govdeyi 20.1MP Full-frame CMOS sensor ile cikartti ve oda yetmedi $8,500 fiyattan satmaya calisiyor. Ben aslinda sensorun 20 MP olduguna aldirmiyorum. 2016 yilinda tanittigi M1 Mk2 nin sensorunu gelistirip 2019 yilinda cikartigi MX 1 modelinde kullandilar, 2020 yilinda kirpilmis bir MX1 modelini de M1 Mk3 diye satisa sunuyorlar. Artik Oly modellerinde tam bir formulasyon uygulamaya basladi M10 < M5 < M1 < MX1 :mrgreen:

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Oca 22, 2020 3:18 pm

Obic yazdı:
sgtab1 yazdı:Söylenti Olympus E-M1 III Aynı 20MP E-M1X Sensörüne Sahip olacak

Ya hatam varsa affedin, ama E-M1X sensoru ile E-M1 Mark 2 sensoru ayni degil mi zaten? E-M1X de 2 islemci var diye biliyorum.

Yani eger boyleyse; Em1 Mark 2 ila Mark 3 arasinda sensor degismemis olacak. Belki islemci degisecek.

Tabuta civileri cakiyorlar tek tek.

Rica ederim hic hataniz yok ama ayni sensorun guncellenmis (yenilenmis) hali MX 1 de kullaniliyor diyelim.
M1 Mk2 ile MX 1 arasindaki farklar sunlar , Hangilerini M1 Mk3 de kullanacaklar gorecegiz.
1. Entegre pil grip
2. İkinci görüntü işleme motoru
3. Geliştirilmiş görüntü sabitleme (IBIS)
4. Daha iyi pil ömrü ; Grip e 2 adet pil konuldugundan pil omru artmis oluyor
5. Yenilenmis vizör
6. Canlı ND modu
7. Yükseltilmiş Süper Sonik Dalga Filtresi
8. Deklanşör 400.000 yaklasik omru
9. High Res shot elde cekile bilmesi
10. Yeni AF ayarları

.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Oca 22, 2020 9:00 pm

Bunların tabutuna çiviyi ancak Çin ile el ele vererek biz çakabiliriz. Bunlar böyle aynen sömürüye devam edecekler. Gençler cep tel, bilmem işte aksiyon kameralar ile yutıbır olup malı götürürken biz moruklar hala sensöre sürülecek aklımızla FF, APS-C, alan derinliği - verem en dibini, 2 iks çarpam, kesmez direk çarpam şeklinde hala hangi alete ne kadar gömdürces diye araba paramızı bunlara yatırdıkça Japon bize acımaz arkadaş :)

NOT : Umarım alınganlık etmezsiniz. Ben kendi adıma 2 yıldır zaten her gün sorguluyorum da "Ne bu be" diyorum da... Ben, kendim, şahsım bir de Japon Fotraf üretim endüzdirisi olarak bu şekilde döşeniyorum.
-
-

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Oca 23, 2020 3:01 am

Ben kendimi bildim bileli fotograf endustrisine bir ulkenin bu kadar hakim olmasini sorguluyorum. Mekanikten sayisala gecis doneminde umutluydum hani belki farkli ulkelerden yeni markalar cikar diye. Xiaomi de saniyorum konunun ustune cok varamadi. Cep telefonu ile kompakt sinifi ve alt sinif video kameralari bitirdiler. Orta sinif ustundeki etkilerini gorecegiz.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Oca 30, 2020 4:59 am

İşte yeni Olympus E-M1 Mark III'ün tam basın metni :

Yeni görüntü işleme motoru TruePic IX, 20.4 Megapiksel Canlı MOS sensörü ve geniş bir yüksek çözünürlüklü M.Zuiko lens serisi ile birlikte 5 eksenli IS, yüksek hassasiyetli ayarlarda ve üst düzeyde bile minimum gürültü sağlar. çekimin kenarlarına kadar minimum bozulma ile birinci sınıf görüntü kalitesi.
Daha yüksek çözünürlüklere ihtiyaç duyan kullanıcılar için 50MP Elde Taşınabilir Yüksek Çözünürlüklü Çekim özelliği, tripod kullanmadan yaklaşık 50 Megapiksel yüksek çözünürlüklü görüntülerin yakalanmasını mümkün kılar. Tripod Yüksek Çözünürlüklü Çekim işlevi, ultra yüksek çözünürlüklü (yaklaşık 80 Megapiksel eşdeğeri) RAW ve JPEG görüntülerin kaydedilmesini sağlar.

Desteklenen lenslerin lens içi görüntü sabitlemesini gövde içi 5 eksenli görüntü sabitleme ile senkronize ederken, E-M1 Mark III , 5 eksenli senkron IS ile dengeleme 7.5 deklanşör hız adımlarında dünyanın en iyi sabitleme performansını elde eder . Bu dengeleme seviyesi, karanlık yerlerde ve tripod olmadan süper telefoto fotoğrafçılıkta çekim yaparak fotoğrafçılar ve film yapımcıları için yeni olanaklar sunar. Senkronize IS olmadan, gövde içi görüntü sabitleme, 7.0 deklanşör hızı adım telafisine sahip herhangi bir takılı Micro Four Thirds lens ile görüntü sabitleme sağlar.

OM-D E-M1 Mark III ile donatılmış olması 121 nokta tüm çapraz tipi üzerinde çip Faz Tespiti AF sensörü , ekranın farklı alanlarına odaklanması için. Geniş bir odaklama alanı için% 75 dikey kapsama alanı ve% 80 yatay kapsama alanı sunar. Gelişmiş bir AF algoritmasıyla eşleştirilen bu özellik, yüksek hassasiyette hızlı hareket eden nesnelere sürekli olarak odaklanabilir. DSLR fotoğraf makinelerinden farklı olarak, hızlı lens kullanırken AF hassasiyetinde bozulma olmaz. E-M1 Mark III, maksimum f1.2 diyaframa sahip olanlar gibi büyük çaplı lenslerin bile yeteneklerini yeterince ortaya çıkarabilen yüksek hassasiyetli odaklama sunar.

20,4 Megapiksel tam piksel sayısını korurken maksimum 18 fps yüksek hızlı ardışık çekimde AF / AE izleme mümkündür . Nesne, doğru izleme için yüksek hızlı ardışık çekim sırasında vizörde de kontrol edilebilir.

Çoklu seçici, vizörden bakarken AF alanlarını başparmağınızla hızlıca değiştirmenizi sağlar. Kullanıcılar sıralı çekim sırasında AF alanlarını çoklu seçiciyle hareket ettirebildikleri için, örneğin vahşi yaşam fotoğrafçılığında sıklıkla olduğu gibi düzensiz hareket eden nesnelere bile doğru şekilde odaklanmak mümkündür. Kullanıcı seçimine bağlı olarak, ekranın kenarındaki AF hedefini durduran veya karşı kenara taşıyan AF hedef döngü ayarı da eklenir.

Yüz Önceliği / Göz Önceliği İnsanların yüzlerini ve gözlerini otomatik olarak algılayan ve bunlara odaklanan AF artık daha ileri düzeydedir. Yeni görüntü işlemcisi TruePic IX, küçük yüzleri ve gözleri daha iyi algılamak için daha yüksek işleme yetenekleri ve gelişmiş AF algoritmaları sunarken, geçmişte yüz algılamanın zor olduğu durumlarda bile (örneğin yüzlerin yanlarına odaklanma gibi) bir nesneye odaklanmayı sabit tutar ). Artık fotoğraf veya video çekerken yüzleri seçmek için düğmeleri veya dokunma işlemlerini kullanmak da mümkündür ve algılama tek bir düğmeye dokunarak açılabilir veya kapatılabilir. Çok yönlü video işlevlerinin yanı sıra, bu özellik E-M1 Mark III'ü vlogger'lar için harika bir araç yapar.

OM-D E-M1 Mark III için yeni olan Starry Sky AF, astrofotografi dünyasında devrim yaratacak bir özellik. Geçmişte, fotoğrafçılar geleneksel olarak manuel odaklamaya güveniyordu. Gece gökyüzünde parlayan en küçük yıldızlara bile doğru odaklanmayı sağlamak için ultra yüksek hassasiyetli otomatik odaklamayı mümkün kılan yeni bir algoritma geliştirildi. Yıldızlı Gökyüzü AF'deki iki moddan biri, odaklama hızına ve tam AF işlemlerine kısa sürede öncelik veren Hız Önceliği modudur (varsayılan ayar). Güçlü görüntü sabitleme sayesinde, bu özellik el tipi astrofotografiyi geniş açılı bir lens kullanarak mümkün kılar. İkinci mod Doğruluk Önceliği (PR) ince ayarlı bir odak taraması kullanır ve telefotorumör lenslerle belirli yıldızları çekmek için etkilidir.

Olympus gelişmiş SSWF (Süper Sonik Dalga Filtresi) teknolojisi (görüntü sensörü filtresini toz ve kiri güçlü bir şekilde temizlemek için saniyede birkaç bin G 30.000 kez hızlandırarak) ve OM-D E- M1X, kir sensöre yapışamaz, böylece görüntülerdeki lekeler geleneksel modellerde 1/10 oranında azalır. E-M1 Mark III'teki yüksek dayanıklılıklı deklanşör ünitesi 400.000 çalışma testini temizler ve bu nedenle yüksek düzeyde güvenilirlik sunar.

E-M1 Mark III, video kaydı için özel olarak tasarlanmış bir IS moduna sahiptir. Gövde içi 5 eksenli sabitleme ile birleştirilmiş elektronik sabitleme, özellikle videografçılar için yararlı olan güçlü görüntü sabitleme sağlar. Bu, 4K veya Cinema 4K (C4K) gibi kamera sarsıntısının etkilerine duyarlı olan yüksek çözünürlüklü formatlarda çekim yaparken bile tripod veya başka bir sabitleme aygıtı kullanmadan elde taşınır video içeriği oluşturmak için yüksek düzeyde performans sağlar.

Bu model, gölgelerde ve açıktonlarda ayrıntı kaybı olmadan çekim yapılmasını sağlayan OM-Log400 çekimini ve görüntüler üzerinde yüksek derecede özgürlük için renk derecelendirmesini destekler. Canlı Görüntü görüntülerini daha görünür hale getirmek için, renk gamını görüntüleme için Full HD standart BT.709 eşdeğerine dönüştüren bir View Assist işlevi mevcuttur.

OM-D E-M1 Mark III'ün dayanıklı magnezyum alaşımlı gövdesi, herhangi bir yerde ve ortamda çekim yapılmasına olanak tanıyan Olympus tarafından beğenilen toz, sıçrayan ve donmaya dayanıklı tasarıma sahiptir.

OI.Share akıllı telefon uygulaması, kameraya Wi-Fi ile bağlanmak, çekim verilerini bir akıllı telefona aktarmak ve akıllı telefonu uzaktan kamera çalışması için kullanmak için kullanılabilir. OI.Share artık kamera donanım yazılımını güncellemek ve OM-D E-M1 Mark III için kamera ayarlarını yedeklemek ve geri yüklemek için de kullanılabilir.

Olympus Workspace, RAW işleme ve görüntü düzenleme gibi profesyonel görevleri üstlenebildiği gibi ekran düzeni üzerinde de büyük bir özgürlük sunar. Yüksek hızlı RAW işlemeyi sağlamak için bilgisayarı USB üzerinden OM-D E-M1 Mark III'e bağlayın yeni görüntü işlemcisi TruePic IX kullanarak Olympus Workspace ile. Astrofotografide vb. Daha geniş bir ifade aralığı için Netlik ve Dehaze düzenleme filtreleri eklenmiştir.

OM-D E-M1 Mark III ile aynı anda piyasaya sürülen Olympus Workspace Sürüm 1.3'ü kullanarak, kaydedilen videonun ses dosyalarını LS- Video kaydederken P4 / LS-100.

Bilgisayarlar için bu kontrol yazılımı stüdyo fotoğrafçılığı taleplerini karşılar. Yazılımı kullanırken, canlı çekim sonuçları bir USB bağlantısı kullanmadan Wi-Fi aracılığıyla alınabilir ve stüdyo çekiminin iş akışı için güçlü destek sağlar. Yüksek hızlı 5 GHz bant iletişimini destekler.

Boyutlar: 134.1 x 90.9 x 68.9 mm
Ağırlık: 504g

https://www.dailycameranews.com/2020/01 ... Rcuf5jicNw

.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Oca 30, 2020 6:26 am

Teşekkürler, almıyim ben hocam, epey yedim PL1, PL3, PL6, P5, om-d e-m10, om-d e-m5 mark ii :lol: E yeter di mi ? Yoksa mide fesadı geçircem.

Kesinlikle Japon'lar bu alanda tekelleşmiş ve kendi aralarında top çeviriyorlarmış yıllardır. Normalde defalarca tanık oldum aralarında anlaşıp kasti fiyatları düşürmeyen veya ürünleri geliştmek yerine ufak tefek yazılımsal yeteneklerle tüketici sömüren şirketlere ceza gelmişti. Bence bunlara okkalı bir ceza defalarca kesilmeliydi. Dünya insanlığının hakları ve hatta geleceği ile oynamışlardır !.. Çin bu anlamda kompaktı bitirirken Amerikan yazılım gücü ile (android ve apple) hiç değilse biraz olsun Japon'a rekabet gücü ve çeşitlilik sunabildiğinden Japon kompakt pazarını gömdü mesela. Resmen 1 rekabetçinin etkisi, gerçi hala tük-e-tici deli gibi d-slr saplantısında. Yeni nesil olmasa, yutıbır, aksiyon kamera, drone kullanımı bu denli artmaz, bizim gibi 50-60'lık fotoğrafçıların çoğu hala d-slr kullanıp, övüp, önerip Japon'ların iyic bizi tekellemesini için fanatik fedailer olmaya devam ederdik ! Ediyoruz da.. feyzibukuk Nigon d5600 guburundayım geçen anket yapıldı kullanıcıların yaşı 30-40 ve 40-50 yaş grunu en yüksek oran. Bunun asıl benzeri D7000 serisinde FF nikon serisinde yapılsa eminim çoook daha fazla 40 yaş üstü kullanıcı çıkacaktır. Bu D5600'ün grupta gördüğüm kadarı ile tercih edilme sebebi biraz da ucuz/iyi sınıfında olması çünki. Bu nedenle de çok Hintli falan görüyorum grupta :)
-
-

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Oca 30, 2020 8:25 am

ciddibiri yazdı:

Ben ilk bu haberi okudugum zaman elinde Olympus PL, om-d serisi fotograf makinasi olanlari heycanlandirip ISTE EVET BUDUR OM-D M1 Maykilin 3 unu ve gucunu almaliyim benim de bundan olmali diyen kac kisi cikar diye dusundum fakat renkler ve zevkler tartisilmaz, saygi duyulur fikrinden yola cikarak almak isteyenlere saygisizlik olmasin diye yazmak istemedim. Olympus un yeni vizyonu astronomiiiiiiiii (gastronomy diyesim var) fotografciligi. Umarim Olympus yonetimi bir zaman NOKIA yoneticilerinin hatalarini tekrarlamazlar. Canon bu yil en az 3-4 yeni FF aynasiz govde cikartacak. Japonya da Sony satislari dusmeye basladi, Nikon ve Olympus satislari yukseliyor. Bu yukselis Olympiyat etkisi olabilir. Rekabet olmasi sart eger Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo v.s. gibi markalar cikmasaydi iPhone yonetimi de cay kasigi ile ozellik verip, kepce ile karlarina kar katacaklardi. Saniyorum bizim neslin en buyuk hatalarindan birisi mazide takili kalmak. Yeni nesil fotografa sosyal mecralarda paylasilan reklam diye bakiyor. Bizim nesil de fotografa hobi olarak baktigimizdan fotograf fotograf makinasi ile cekilir mantigi ile yasiyoruz. Film sinemada, Tiyatro gosterimi de Tiyatro sahnesinden seyredilir diyoruz. Oysa yeni nesil sinemayi da tiyatroyuda minicik ekranli cep telefonundan seyrediyor. Bizler kolay kolay eski aliskanliklarimizdan vaz gecemezken, yeni nesil anlik degisime ugruyor. Sanirim bizim nesile en buyuk etki her seyi zor elde ettigimizden bilinc alti yansimasi. Cunku kolay elde edilen her sey kolay harcanir.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Oca 30, 2020 10:38 am

O satışlar yakında çakılır bence de. Ne alabileceğiz arkadaş Olympus bize ne üretti 600-700 $ altında piyasadaki rakipleri ile kıyaslayabileceğimiz ? PL10 mu !.. Bizi ne sanıyor hepimiz 1.000 - 1.200 us$'a gövde alabilen keyfi gıcır fotoğrafçılar mıyız !? Kime ne satıyor hiç anlamadım.

Valla ben geç başladım ve d-slr ile başlamadığım için işte aynasız ve biraz da özellikle son 1 yılda cep tellerin çok rekabetçi olacağını görüyor, söylüyor ve hatta da kullanıyorum da (en nihayetinde Xiaomi Redmi 8 Pro - 64mp. foto, 4K video) !.. Fakat işte ben normalde ilk bu işe tee 2005'te ilk kez d-slr alarak başlasaymışım ben herhalde buralarda hiç olamazdım. Belki elimde bir Kamon d-slr ile bu foruma da topunuza da en sövgülü mesajlarımı dizenlerden biri olabilirdim :lol: Mesela ben masaüstü bilgisayar konusunda hala oradayım. 3 kere laptop alasım geldi hiç almadım. Kalaslık (esnek olamamak, tutuculuk, ezbere dayalı zihinsel tembellik) yani yaşlandıkça oluşan bu huyu ben kendimde bariz hissediyorum son 4-5 yıldır. O ise 3 yaşından beri cep tel kullanan çocuk mesela benim cep telimi benden iyi kullanıyor benden daha az meşgul olmasına rağmen !.. Hani bendim en iyisini ve de hep çok bilen ve çocuğa öğretecek olan "BABA" ! ? Çocuk bana öğretiyor yaş 12 daha.

Bu arada zaten toplum, aile yapısı ve eğitim sistemi hakkında çoook uçuk gibi görülebilecek bir sürü devrimsel fikirlerim oluştu. Bizzat kendi yaşadıklarımdan. Bugüne kadar çocuk tarafı olarak ebeveyn ile bağlantıma dair tecrübelerim vardı. Artık 12 yıllık ebeveyn olarak çocukla olan bağlantıya dair de tecrübelerim oluştuğundan olayı tam ortasında bulunup yukarı-aşağı, geçmiş-gelecek, yeni-eski boyutunda gözlemleyebiliyorum. Ebeveyn olarak yeni nesile yaptığımız en kötü şeyleri kendimiz "en iyisini yapıyorum" zannederek yapıyoruz. Çoğu şey böyle. Mesela kitap kurtları kızabilir ama artık kitap okumak bile öyle eskisi gibi aynı biçimde yapılması çok mühim bir şey değil bana göre. Çağımızda insanlar kendi bakış açılarını kasten veya ruhsal sorunlar ile kapatmadıkça bilgiyi kitaptan almaktan çok daha hızlı ve nokta atışlı olarak alabiliyorlar. Hem sonra içeriğinde yanlış bilgiler dolu olan nice kitapların kimleri nasıl zehilrlediğini de tüm ülke olarak çok iyi biçimde çok yakın tarihte görmüşüz. İşte tam bu açıdan ebeveyn olarak çocukların önüne bizim seçip koyduğumuz kitap ve/veya kişisel doğrularımızı öğretmek gelecek neslin hayatını kaydırdığımızın en net kanıtıdır. Bugün çok iyi anlıyorum ki bizler çocukken çok felaket ve acımasızca anne-babalarımız tarafından yoğun duygu sömürülerine maruz bırakılarak tee 7-8 yaşlarımızdan beri yanlışlar yaparak anne-babalarını üzen ve bunun suçluluğu içinde büyütülen nesiller olmuşuz. Onlar da öyle olmuşlar (benim gördüğüm bu şekilde). Kimse çıkıp da dememiş ki "Durun bu bildiklerimiz, kültür, gelenek, inanç vs. toplamını yorumlamamız ve uygulamamızda çok büyük hatalarımız var" ! ? Aksine "A-maaan bana da öyle yapmışlardı, benim zamanında daha beterdi, bizim zamanımızda top bile yoktu" falan filan gibi avuntular ile kılımızı kıpırdatmadan sözüm ona canımızı feda ederiz dediklerimizin canlarını feda eden ebeveynler olmuşuz !..
.
Aman bir an duramıycam sandım :lol:
-
-

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Oca 31, 2020 3:15 pm

(FT5) First leaked images of the new E-M1III !!! (Mk2 ile Mk3 arasinda arka tarafta joystick haricinde bir fark yok sanirim)

https://www.43rumors.com/ft5-first-leak ... qk1U-e6rns

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir