Kuş Fotoğrafları

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Olym
Müdavim Üye

Re: Kuş Fotoğrafları

Mesajgönderen Olym » Cum Kas 13, 2015 10:13 pm

Marcus Pool
ResimEagle Owl by Marcus Pool, on Flickr

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cum Kas 13, 2015 10:26 pm

Benim şimdiye kadar en beğendiğim kuş fotoğraflarından biri bu. Renkler, kompozisyon falan çok hoşuma gitti. Keynowski görmüştür bunu herhalde.

ResimSuperb Fairywren (Malurus cyaneus) by Greg Oakley, on Flickr

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cum Kas 13, 2015 10:34 pm

goodie yazdı:Benim şimdiye kadar en beğendiğim kuş fotoğraflarından biri bu. Renkler, kompozisyon falan çok hoşuma gitti. Keynowski görmüştür bunu herhalde.

Fotoğraf güzel gerçekten zaten güzelde bir beğeni almış,fakat ben biraz fazla studyo vari bir hava sezdim,bana öyle gelmiş olabilir yada işlemeden kaynaklıdır.Studyo derkende geçen tekrar seyrettim de Ay'a ilk ayak basma-Ay'da gezinme fotoğrafları tartışılıyordu ki çeşitli gerekçelerle işinde uzman kişiler gerçek diyenler ve studyo çekimi olduğunu savunanların görüşleriyle birlikte oldukça zevkli bir belgeseldi.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cum Kas 13, 2015 10:48 pm

Olym yazdı:
goodie yazdı:Benim şimdiye kadar en beğendiğim kuş fotoğraflarından biri bu. Renkler, kompozisyon falan çok hoşuma gitti. Keynowski görmüştür bunu herhalde.

Fotoğraf güzel gerçekten zaten güzelde bir beğeni almış,fakat ben biraz fazla studyo vari bir hava sezdim,bana öyle gelmiş olabilir yada işlemeden kaynaklıdır.Studyo derkende geçen tekrar seyrettim de Ay'a ilk ayak basma-Ay'da gezinme fotoğrafları tartışılıyordu ki çeşitli gerekçelerle işinde uzman kişiler gerçek diyenler ve studyo çekimi olduğunu savunanların görüşleriyle birlikte oldukça zevkli bir belgeseldi.

Evet o hava var da adamın tüm fotoğrafları aynı tarzda olduğu için geçekten doğada çektiğine inanıyorum. O belgeseli biliyorum. Şüphe uyandırıcı çok şey var fakat genelde açıklanabiliyor hepsi. En çok gölgelere falan takılmış millet ama uzay aracının kendi ışıklandırması da var. Tüm açıklamalara rağmen tamamen inanmadım ben de gerçi :) Neyse konudan çok uzaklaşmayalım :)

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cum Kas 13, 2015 11:08 pm

goodie yazdı:

Elemanın fotolarına şimdi baktım da meğersem ben bu elemanı dışarıdan takip ediyormuşum ve beğendiğim fotoları olmuş.Şu sonlardaki martımı nedir o olmamış :) yani renleri ve ışığı abartıyor biraz sanki ,onun için stüdyovari demek istedim.Çok uzak olmayan bir kargayı bile doğru düzgün çekemeyen ben,bu fotolar bana sanat eseri geliyor orası ayrı :)

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cmt Kas 14, 2015 12:11 am

Olym yazdı:
goodie yazdı:

Elemanın fotolarına şimdi baktım da meğersem ben bu elemanı dışarıdan takip ediyormuşum ve beğendiğim fotoları olmuş.Şu sonlardaki martımı nedir o olmamış :) yani renleri ve ışığı abartıyor biraz sanki ,onun için stüdyovari demek istedim.Çok uzak olmayan bir kargayı bile doğru düzgün çekemeyen ben,bu fotolar bana sanat eseri geliyor orası ayrı :)

Renkler biraz fazla canlı gerçekten. Yine de hoş. Benim de kuş çekmişliğim yok hiç. Biraz sabırsızımdır ve bekleyemem öyle kuşları falan :D Yeteneğim de yoktur herhalde. Gerçi hiçbir şeyde pek yeteneğim yok ama sevdiğim her şeyden çekmeye çalışıyorum.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cmt Kas 14, 2015 2:40 am

goodie yazdı:

keynowski yazdı:

Uçanı,kaçanı, yakalamak gerçekten sabır işi.Bir ara D7200 falan alıp bende kuş fotoğrafı çeksem mi falan derken sonradan vaz
geçtim.Kedi-köpek fotoğrafı çekmekten az çok tahmin edebiliyorum hayvanlar kıpır kıpır tam çekeceksin başlıyor kaşınmaya
veya ne bileyim bir ses duyuyor bir daha araki bulasın kaçmış gitmiş,istediğin kareyi yakalayamıyorsun sinir geliyor falan :)
Savaş fotoğrafçılığından sonra zorluk sıralamasında kuş-makro falan gelir herhalde.Birde gizli insan fotoğrafı çekmek çok zor
,gerçekten zor.İstediğiniz kare bir anlık zamanda olup bitiyor birde gelip geçenlerin ekranınıza bakıp ne çekiyormuş diye merak
ettiklerini düşünüyorsunuz ,artı insanlar kalabalıkta cins cins bakıyor baskı altındasınız zor oluyor :) Vizörsüz daha da zor ,kolları
uzat ekran ortada ne çektiğini merak eden göz ucuyla ekrana bakıp görebilir fallan :) En iyisi evi,arabayı satıp Panasonic
100-400 almak.800mm veya +1.4 teleconv.takılıyorsa nerdeyse 1200mm rahat rahat çekilir diye yazarken o anda Flickr'dan
keynowski'den 400mm ile güzel bir fotoğraf geldi.Artık keynowski'den sadece kuş fotoğrafı değil bu tarz fotoğraflarda
bekliyoruz.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cmt Kas 14, 2015 3:31 am

goodie yazdı:Renkler biraz fazla canlı gerçekten. Yine de hoş. Benim de kuş çekmişliğim yok hiç. Biraz sabırsızımdır ve bekleyemem öyle kuşları falan :D Yeteneğim de yoktur herhalde. Gerçi hiçbir şeyde pek yeteneğim yok ama sevdiğim her şeyden çekmeye çalışıyorum.

goodie ,şimdi flickr'ınıza baktımda yeteneğim yok demişiniz ortalığı dağıtmışınız daha ne yeteneği mushroom'larda uzmanlığa doğru gidiyorsunuz :)Exploreye çıkan fotoğrafta harika elinize sağlık.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cmt Kas 14, 2015 4:00 am

Olym yazdı:
goodie yazdı:Renkler biraz fazla canlı gerçekten. Yine de hoş. Benim de kuş çekmişliğim yok hiç. Biraz sabırsızımdır ve bekleyemem öyle kuşları falan :D Yeteneğim de yoktur herhalde. Gerçi hiçbir şeyde pek yeteneğim yok ama sevdiğim her şeyden çekmeye çalışıyorum.

goodie ,şimdi flickr'ınıza baktımda yeteneğim yok demişiniz ortalığı dağıtmışınız daha ne yeteneği mushroom'larda uzmanlığa doğru gidiyorsunuz :)Exploreye çıkan fotoğrafta harika elinize sağlık.

Adım mantarcıya çıkmasın diye mantar çekmeyi bıraktım artık :D Explore'a giren fotoğrafı çok ters bir yerde olduğu için tam istediğim gibi çekemedim ama beğenildi yine de. Teşekkür ederim.

Önceki mesaj için yazarsam bence en zoru açık ara sokak fotoğrafçılığı. Yani iyi bir fotoğraf ortaya çıkarmanın en zor olduğu dal diye düşünüyorum. Yalnız ekrandan çekmenin daha kolay olduğunu düşünüyorum. Özellikle ekran hareketliyse boynumuza asınca insanlara pek çaktırmadan çekmek mümkün. Tabi iyi fotoğraf çekmek bundan çok daha fazlasını gerektiriyor.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cmt Kas 14, 2015 5:15 am

Bu son paylaşılan Greg Oakley' in kuş fotoğraflarını şimdi gördüm. Çok güzel kuşlar ve kompozisyonlar var ama ben de renklerin gerçekçi olmadığını biraz yapay durduğunu düşünüyorum. Ben mevcut 400mm lens ve 70D ikilisi ile geçenlerde Tuzla /İstanbul' a gitmiştim. Sahilde kuş fotoğrafları çekiyordum. Sonra etrafta gezinen insanları görünce birkaç insan fotoğrafı da çekeyim dedim bu ekipmanlarla. En az 20 metre uzaktan insanları rahatsız etmeden çekmek güzel ama bu ekipmanla sokağa çıkıp ben sokak fotoğrafı çekeceğim demek çok zor olur. Ekipmanın büyüklüğü çok dikkat çekiyor. Ama sahilde bir yandan kuş çekerken bir yandan da insanları arada çekince çok farkedilmiyor. :) Paylaştıklarımın haricinde bu ekipmanla çekilmiş bir tane daha sokak fotoğrafı var başka da yok. Muhtemelen yine İstanbul' a falan gidene kadar da olmayacak. Bizim buralarda kent ormana gidip de kuş fotoğrafı çekerken bile insanların meraklı gözleri üzerimde oluyor; sokak fotoğrafı çekmeye kalksam herhalde üzerime yürürler :). Bence de fotoğrafçılığın en zor dalı sokak fotoğrafçılığıdır. Kuş ve makro zor ama eğlenceli oluyor. Bahaneyle doğada gezmiş, temiz hava almış bir anlamda da spor yapmış oluyorsunuz. :) Olympus E-M10+75-300mm ikilisi ile kuş çekmek çok daha zor oluyordu. Makinede tek çekim ve belli bir odak noktası seçerek çekim yapıyordum. Seri çekim ve sürekli odaklama+odak takibinde çekmiyordum. Belki böyle yapsam daha iyi olabilirdi. Çünkü gördüm ki kuş fotoğrafçılığında "seri çekim ve sürekli odaklama+odak takibi" şartmış. Hayvan sabit dursa bile. Şimdi böyle çekiyorum ve sadece makineyi hayvana doğrultuyorum ve basıyorum tetiğe :). Sanki elimde otomatik bir silah var gibi oluyor (hiç de sevmem silahları). Hayvanı 4-5 sn görsem en az 3-4 net kare yakalayabiliyorum. Bu açıdan da kuş fotoğrafçılığı çok zevkli gelmeye başladı. Tek sıkıntı kuşlara yaklaşırken kuşların ürküp kaçması, bunun için de bir yere saklanıp beklemek gerekiyor ama ben daha böyle denemedim. Onun yerine sanki avına sessizce yaklaşan bir yırtıcı gibi hareket ediyorum. :)
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Cmt Kas 14, 2015 4:20 pm

keynowski yazdı:Ama sahilde bir yandan kuş çekerken bir yandan da insanları arada çekince çok farkedilmiyor. :)

bu taktikle iyi fotoğraflar yakalarsın keynowski,aa kuşa bak ne güzelmiş dur bi çekeyim derken insanları çek :)
Bazende herşey üst üste gelir güzel bir manzara çekileceği zaman amcanın teki gider durur kadrajın ortasında birde etrafta kedi dolanmaya başlar şaşırır insan hangisi çeksem diye :) Makine büyük falan ama iyi yaptınız almakla, kuş için gerekliydi.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cmt Kas 14, 2015 6:02 pm

Olym yazdı:.

Ben de yaptığım ekipman tercihinden çok memnunum. Ben kullandığım herhangi bir eşyayı sırf kendim kullandığım için en iyisi budur siz de bunu alın gibi söylemlerde bulunmam hiçbir zaman; iyi ve kötü yönlerini hep söylemişimdir. Ama şunu söyleyeyim kuş fotoğrafçılığı için alınabilecek fiyat/performans oranı en yüksek lens+gövde ikilisini aldığımı düşünüyorum. Lensin kalitesi çok iyi, araba parasına satılan lenslerden optik olarak eksiği yok gibi. Eksik olan titreşim engelleme ve kısık diyafram (f5.6 olması). Seri çekim kullandığım için de titreşim engelleme ve kısık diyafram çok sorun olmuyor. Sabit haldeki kuşlar için genelde 1/500sn f5.6' da ışığın durumuna göre ISO 100-1600 arası çekim yapılıyor. Kapalı havada ISO 5000' e çıktığı da oldu. (1/1000sn' de çekmiştim, keşke 1/500sn' de çekseymişim dedim sonradan.) Ama elde edilen fotoğraf gene de iyi sayılır. Duruma göre kumlanma temizleme de yapıyorum düzenlerken. Sonuç itibariyle memnunum ve kuş fotoğrafçılığı düşünenlere tavsiye ederim. Gerek gövde gerekse de lens çok popüler olduğundan 2.elde de rahatlıkla alınıp satılabiliyor. Ben lensi 2.el almıştım.
Tuzla sahilinde dolaşırken kuş, insan ve kedi çektim çok sayıda :). Bence bizim gibi sokak fotoğrafçılığında insanlara yaklaşamayanlar için en ideal lensler m43' te Oly 40-150mm f2.8 ya da Panasonic 35-100mm f2.8, ya da Oly 75mm f1.8 sanırım. DSLR içinse 85mm-135mm hatta 200mm lens de olabilir. Ya da belki 70-200mm de olabilir. Ben E-M10 için Panasonic 35-100mm f2.8 düşünüyorum aslında ama Oly 14-150mm lensimi satmam lazım. Bir de 35-100mm lens 2.el bulmam lazım.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Cmt Kas 14, 2015 8:56 pm

keynowski yazdı:.

Yalnız odak uzaklığı yükseldikçe kadraj çok değişiyor ve çevreyi işin içine katamıyoruz. Sadece birini çekeceksek ve bulunduğu ortam çok önemli değilse o tür odak uzaklıkları uygun ama sokak fotoğrafçılığında çevre en önemli unsur bence. En ideali 30-50mm arası oluyor. Kendi deneyimlerim deüil tabi bunlar. Sonuçta doğru dürüst sokak fotoğrafı çekemiyorum. En sevdiğim fotoğraf dalı olduğu için çok fotoğraf inceledim ve gözlemlerim bu şekilde sadece. Sanki çıkıp çok iyi bir sokak fotoğrafı çekebilirim gibi geliyor ama elim boş dönüyorum hep :) Konuyu iyice saptırdım amacından :D

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cmt Kas 14, 2015 9:27 pm

goodie yazdı:.

Bence de sokak fotoğrafçılığı dediğiniz odak mesafelerinde olmalı, ama ben insanlara yaklaşamadığım için benim için zor o mesafelerde çekim yapmak. :). Ben en iyisi sokak fotoğrafçılığına hiç bulaşmayayım. Dün açtığınız bir başlık vardı. Oraya yazacaktım şimdi bulamadım. "Bir fotoğrafçı ya da fotoğrafla ilgilenen bir kişi birden fazla türde iyi fotoğraf üretemez mi?" şeklindeki sorunuzun cevabını ben de merak ediyorum. Sanırım siz de benim gibi birden fazla türe ilgi duyuyorsunuz bu nedenle de bu soruyu sordunuz. Bence üretebilir. Ama örneğin 3 dalda fotoğraf çeken bir kişi, belki bu dallardan sadece birine yönelmiş biri kadar başarılı olamaya bilir. Flickr' dan takip ettiğim sanırım sizlerin de bildiği https://www.flickr.com/photos/43301211@N03/ bu arkadaş benim takip ettiklerim arasında en beğendiklerimden. Kuş, makro ve manzara fotoğrafları çekiyor. (Tam da benim en çok ilgilendiğim 3 tür. :) Ben de biraz manzaraya da yönelmek istiyorum ama manzara bulamıyorum ve de manzarayı görme ve kadraj oluşturma konusunda yetersizim.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Pzr Kas 15, 2015 10:51 am

keynowski yazdı:.

Evet o kişiyi geçen gün explore'da görmüştüm ama fotoğraflarına bakmamıştım. Güzel fotoğraflar çekmiş takip edeyim. İşte bu tarz kişiler pek yok nedense. Aslında benim demek istediğim biraz daha aykırı dallarda fotoğraf çeken kişi anlamında. Mesela doğaya çıkıp makro-manzara-kuş üçlüsü çekilebilir. Üçünü birden layıkıyla çekebilmek çok zor tabi ama mekan ve zaman olarak diyorum yani. Bunları çektikten sonra tamamen değişik olan sokak fotoğrafçılığı gibi bir dala geçip orada çok iyi bir fotoğraf çeken biri var mı bilemiyorum. Öyle biri her dalda başarılı olan komple bir fotoğrafçı olurdu herhalde.

“Beğendiğiniz fotoğrafçıların fotoğrafları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir