keynowski' nin kuş fotoğrafları (DSLR)

Önemli ve faydalı bilgi için lütfen önce bu başlığı bir ziyaret edin : viewtopic.php?f=10&t=32

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Sayın üyelerimiz. Lütfen konu(Kuş) dahilinde fotoğraflar paylaşalım. Teşekkür ederiz...
Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Re: keynowski' nin kuş fotoğrafları (DSLR)

Mesajgönderen keynowski » Çrş Kas 25, 2015 9:31 am

18) Çekirdek çitleyen "Serçe" :)
ResimIMG_0706 by keynowski, on Flickr
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Kas 26, 2015 6:43 pm

19) Bayağı şahin-2
ResimLooking for prey by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cum Kas 27, 2015 11:46 pm

20) Angıt
ResimRuddy shelduck by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Pzr Kas 29, 2015 12:33 pm

21) Bayağı atmaca
ResimEurasian sparrowhawk by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Sal Ara 01, 2015 12:11 pm

22) Serçe yansıması
ResimReflection by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Ara 02, 2015 12:08 am

keynowski yazdı:...

Hocam !.. Kuşçu oldun sen basbaya. Gittikçe güzelleşen kuş fotoğrafların ile belgesel tadında seyirinde doyum olmayacak fotoğraflar geliyor. Hep daha iyisine doğru alıştırıyorsun bizi. Tebrikler...

En çok da 20 numara'yı beğendim.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Çrş Ara 02, 2015 2:14 am

ciddibiri yazdı:.

Çok teşekkür ederim hocam, sağolasın. Ben de iyiden iyiye merak saldım bu kuş fotoğrafçılığına :).
20 no.lu fotoğraftaki kuşları hayatımda ilk kez gördüm, aslında kuşların çoğunu hayatımda ilk kez fotoğraflarını çekmeye başlayınca gördüm :). Kuş fotoğrafı çekmek bana çok heyecan verici geliyor. Sanırım ava giden insanlarda da benzer heyecan var. 20no.lu kuşların olduğu göle gittiğimde bu angıtları görünce gölün kenarına oturup biraz bekledim; belki yaklaşırlar diye. O fotoğraf en az 100 metre uzaktan çekildi. Keşke şöyle yakından tüylerinin tel tel göründüğü bir fotoğraf çekebilseydim. Angıtların yaklaşmasını beklerken birden tepemde 21no.lu atmaca belirdi, hemen tetiğe bastım :) Seri çekim hızı ve sürekli odaklamada odak takibi çok önemli bunu gördüm. Ve gördüm ki genelde kuşlara yeteri kadar yaklaşamıyorum; özellikle böylesi açık alanlarda. Zaten kuş fotoğrafçıları kamuflaj kullanıyorlar, saatlerce kamuflajın içinde hareket etmeden kuşların kendilerine doğru gelmesini bekliyorlar. Tabi tripod, monopod ya da kuş fotoğrafçılığında yine makineyi sabitlemek için kullanılan "fasulye torbası" kullanıyorlar. Ben sabırsız olduğum için sabit bir yerde fazla bekleyemiyorum. :) Tripod falan da kullanmıyorum şimdilik, belki monopod alabilirim taşıması kolay olduğu için. Kuş fotoğrafçılığı pahalı, zahmetli ama bir o kadar da zevkli bir uğraş, umarım bu uğraşı uzun yıllar devam ettirebilirim.

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cmt Ara 05, 2015 10:03 am

23) Alçak uçuş- Karabatak
ResimLow flight by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Pzr Ara 06, 2015 11:37 pm

24) Karatavuk
ResimCommon blackbird by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Sal Ara 08, 2015 5:16 pm

25) Martı
ResimSeagull by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Ara 08, 2015 6:08 pm

Ooo ! Keyfe bak sen... Hiç fotoğrafları çekerken fotoğraftakinin yerinde olmayı bir an olsun düşünüyor musunuz ?
Mükemmel olacakmış sağ kanat kesilmese imiş.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Sal Ara 08, 2015 6:20 pm

ciddibiri yazdı:Ooo ! Keyfe bak sen... Hiç fotoğrafları çekerken fotoğraftakinin yerinde olmayı bir an olsun düşünüyor musunuz ?
Mükemmel olacakmış sağ kanat kesilmese imiş.

Fotoğraftakinin yerinde olmayı daha önce hiç düşünmemiştim hocam. Bu arada bu son martı fotoğrafında hiç kesme yok. Bir tane daha vardı, o tam olarak kadraja sığıyordu ama bunun kafa kısmı daha net diye bunu paylaştım. Belki diğerini de sonra paylaşırım.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Ara 08, 2015 8:30 pm

keynowski yazdı:..

Demek ki acayiplik bende. Böyle kuş fotolarken(çok olmasa da) çektiğim hayvanın, gerçi insanın da yerinde olduğumu bir an yada duruma göre "an"dan daha uzun hayal ederim. Bu sebeple mesela izinsiz insan fotoğraflamak bana göre bir nevi haksızlık falan gibi geliyor :shock: . N'apcan o fotoğrafı mesela hani. Haydi sen-ben kendimizi biliyoruz da bu fotoğraf çekmek herkes için aynı konumda ise kötü amaçlı kişiler de çeker ve kullanabilirler falan gibisinden hani. Bu nedenle çok insan fotoğrafımı çektikten sonra rahatsız olup peşi sıra silmişimdir mesela. Özellikle de kadın ve çocuk fotoğrafları. Kuş, sincap, kurbağa vs. gibi hayvan fotolarken de oradan ne gördükleri, benim bir anlık fotoğrafımdan sonra ne yapacakları ve başına neler geldiği gibi şeyler zaman zaman aklımdan geçiverir. Fakat bunlar o kadar hızlı olur ki, hani düşünce hızı belki de ışık hızında falandır. Zaten "Dur bi düşüneyim" falan gibi bir bilinçli eylem ile olmuyor. Belki de o fotoğrafı bana çektiren etki bu düşünce. Planlı, hani birilerinin çektiği gibi veya benzeri fotoğraf çekmeye çalışınca böyle bir şeyler düşünmüyorum ama mesela. İlginç, sanki "Ne de olsa kopya" gibi bir nedenle midir ? Bu konu da şimdi açılınca şu anda düşünerek yazıyorum. Yoksa dediğim gibi bilinçle yapmış olduğum bir düşünüp-düşünmeme(hayal etme veya etmeme de diyebiliriz) durumu değil.

Bir de yıllar evvelsinden bilirim. Bir çok insanla konuşmuşumdur "Hayal etmem ben" falan diyen baya insan tanıdım. Nasıl hayal edemez yada etmez bir insan ben bunu da asla anlayamam. Nasıl durur bir beyin, düşünce üretmeden ?! Fakat sanıyorum ki bizim millet "hayal etmek" kötü bir şey zannettiğinden hayal ettiğini, hayal kurduğunu söylemek istemiyor. "Düşünmek" = "hayal etmek" bence. Gerçekte olmuş şeyleri dahi düşüncede canlandırmak bir nevi onları kişisel sanal dünyanda yeniden var etmek. Dolayısı ile hayal. Yani bir anıyı anımsamak, az sonra veya çok ilerisi için %99.9 yada %0.1 olma ihtimalli bir şeyleri planlamak bunlar hayal etmek diye düşünüyorum. Fakat bu düşünce eylemini "hayal etmek" adı ile anmak sanırım bizim kültürde hafife alınan bir şey ve bunu bu isimle ifade etmiyorlar. Bunca anlatımı da sırf "hayal etmiyorum" diyenlere inanmadığım ve anlayamadığım yaptım iyi mi :lol:

Mesela çok sefer rast geldiğim bir olay. Bu kargaların nerede ise üzerine basıcam normal günlerde, güvercinlere nerede ise "Pardon bi müsade edin de geçelim yahu" diyeceğim :) O kadar yolumda korkmadan duruyorlar ki yani. Fakat durumu öğrendim ya, hazırlandım ve "Ulen bu sefer bu kadar dibinden şlak diye fotosunu çekecem" diye makina boynumda hazırım, bir an durup odaklamam ile elemanlar uyanıp kaçışıyorlar !.. Türk'lüğün bir geni mi var nedir :lol: Hani bizde her yerde ille bir(iler)i çıkar "Çekme kardeşim çekme, ne çekiyorsun" falan diyen. Bunlar da o misal.
-
-

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Sal Ara 08, 2015 9:15 pm

ciddibiri yazdı:.

Hayalsiz yaşanmaz bence de...Hayal etmek bence de her konuda olabilir. İlla kendini olmak isteyip de olamadığı bir konumda görmek, elde etmek isteyip de elde edemediği şeyleri hayal etmek değildir sadece hayalin konusu. Dediğiniz gibi hocam, yaşanmış ya da yaşanabilecek çok sıradan olay ya da durumları da hayal edebilir insan. Ben doğada iken mesela şu kuşa istediğim kadar bir yaklaşsam ya da birden karşıma hiç görmediğim bir kuş çıksa diye hayaller kuruyorum bu aralar :). Bazıları da gerçekleşiyor, çok da heyecanlı oluyor böyle olunca. En son mesela "gri balıkçıl" gördüm. Heyecanla peşinden gittim. Fotoğraflamayı başardım ama çok yaklaşamadım.

ciddibiri yazdı:Mesela çok sefer rast geldiğim bir olay. Bu kargaların nerede ise üzerine basıcam normal günlerde, güvercinlere nerede ise "Pardon bi müsade edin de geçelim yahu" diyeceğim :) O kadar yolumda korkmadan duruyorlar ki yani. Fakat durumu öğrendim ya, hazırlandım ve "Ulen bu sefer bu kadar dibinden şlak diye fotosunu çekecem" diye makina boynumda hazırım, bir an durup odaklamam ile elemanlar uyanıp kaçışıyorlar !.. Türk'lüğün bir geni mi var nedir :lol: Hani bizde her yerde ille bir(iler)i çıkar "Çekme kardeşim çekme, ne çekiyorsun" falan diyen. Bunlar da o misal.

Bu duruma benzer şeylerle doğada ben de karşılaşıyorum. Arabayla doğada gitmek istediğim yere giderken yolun kenarında direklerde, ağaçlarda, vb. yerlerde çok sayıda şahin gördüm. Arabayla yanından geçerken kaçmıyorlar, eminim iyice yavaş geçsem yine de kaçmayacaklar. Onlardan birini görünce hemen sağa çekip duruyorum. Yan koltukta açık vaziyette hazır bekleyen makineyi elime alıp kuşa doğrultana kadar bulunduğu yerden uçuyor. Yanımda arabayı kullanan biri olsa durmaya gerek olmadan hareket halindeyken çekeceğim ama maalesef bir şoför arkadaş bulamadım henüz yanıma :). Ama yine de keyifli bu kuş fotoğrafçılığı işi, insan çekmek daha zor :)

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Ara 10, 2015 10:00 pm

26) İspinoz
ResimCommon chaffinch by keynowski, on Flickr

“Kuş - Ornito fotoğrafları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir