Olympus OM-D E-M5 Ana konu

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: Olympus OM-D E-M5 Ana konu

Mesajgönderen karadagyan » Cum Mar 25, 2016 10:51 pm

Sizin gibi bende merak ettim...galiba forumdan arkadasların gözünden kaçmış bu soru yoksa kesin yardımcı olurlardı.

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt May 16, 2016 6:04 am

Olympus OM-D E-M5 ilk versiyon da P/S/A/M modlarinda yaptiginiz ISO, perde hizi, diyafram degeri yada poz telefisi degisikliklerinde bakac (vizor) veya LCD ekrandan canli on izleme ozelligi yok. Dun bir arkadasim eski fotograf makinasi aynasiz Sony (modelini bilmiyorum) satmis . Bana soyledigine gore Sony de ISO, perde hizi, diyafram degeri yada poz telefisi degisikliklerinde bakac (vizor) veya LCD ekrandan fotografin nasil gorundugunu canli on izlemede her degisikligi gorebiliyormus. Yani fotografi cekmeden nasil bir fotograf cekeceginizi gorebiliyormussunuz. Su anda Olympus OM-D E-M5 ilk versiyonundan almis. Bana bu ozelligin menu den nereden acilicagini sordu ben bu ozelligin olmadigini soyleyince hayal kirikligina ugradi. Canli on izleme ozelligi sadece IAUTO, SCAN, ART modlarinda calisiyor fakat bu modlarda ISO, perde hizi, diyafram degeri degistiremiyorsunuz. P/S/A/M modlarinda bakac (vizor) veya LCD ekrandan gordugunuz goruntu IAUTO modunun goruntusu. Asagida size kullanim kitabinda buldugum metni kopyaliyorum.

Canlı kontrolü kullanma
Canlı kontrol, fotoğrafl ar LCD ekrandan kadrajlanırken ayarların değiştirilmesi için
kullanılır. Etkileri LCD ekranda görüntülenmez. P/S/A/M/n dışındaki modlarda,
canlı kontrolü kullanmadan önce ayarları özel menüden (S.86) yapmanız gerekir.

Sonuc olarak hatali bilgi vermedigimi dusunuyorum. Bu ozellik var ise Olympus OM-D E-M5 ilk versiyonu olanyada daha once kullanan arkadaslar cevap verebilirler mi lutfen.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Osman ERMIS
Müdavim Üye

Mesajgönderen Osman ERMIS » Pzt May 16, 2016 11:07 am

Evet malesef canlı yok. M5II de yok.
Bende ilk m10 aldığım canım sıkılmıştı. Sonra alışıyorsun.
Canlı olarak pozlama telafisinden canlı olarak biliniyor. Cok mu az mı pozlandığı.
Alıştıktan sonra eksikliğini hissetmedim.
Canlı izleme x-t10 da var, ama kapatabilsem kapatacağım. Flash kullanırken lcd veya bakaç çok karanlık oluyor. Fotoğrafı çekince karanlık olmuyor.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
OLYMPUS OMD E-M5 markII 12 40mm pro
Olympus m10 14-150mm
Panasonic 20mm 1.7
Olympus 45mm 1.8

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt May 16, 2016 11:20 am

Var arkadaslar. Yani eger bahsettiginiz şey, vizörden yada lcd ekrandan bakarken diyafram, enstantene ve iso degisikligi yaparken ekrandaki veya vizördeki görüntünün daha aydınlık yada karanlık olmasıysa var. Em5 de de var dı em5 m2 de de var. Hatta ep3 de bile var. Ama bahettiginiz şey başka birsey ise o nedir ben anlamadım. Zaten EVF deki temel mantıklardan biri de canlı ön izlemedir. Bildigim Kadarıyla live view özelliğini ilk getiren marka olympus olmuştur. Elektronik vizörün bir diger temel mantığı da parallas hatasını gidermektir. ( hani vizörden bakarken objektifi görürsünüz ya ) Yada bendeki em5 ep3 ep5 ve em5 m2 ler sizinkilerden farklı....

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt May 16, 2016 11:32 am

karadagyan yazdı:Var arkadaslar. Yani eger bahsettiginiz şey, vizörden yada lcd ekrandan bakarken diyafram, enstantene ve iso degisikligi yaparken ekrandaki veya vizördeki görüntünün daha aydınlık yada karanlık olmasıysa var. Em5 de de var dı em5 m2 de de var. Hatta ep3 de bile var. Ama bahettiginiz şey başka birsey ise o nedir ben anlamadım. Zaten EVF deki temel mantıklardan biri de canlı ön izlemedir. Bildigim Kadarıyla live view özelliğini ilk getiren marka olympus olmuştur. Elektronik vizörün bir diger temel mantığı da parallas hatasını gidermektir. ( hani vizörden bakarken objektifi görürsünüz ya ) Yada bendeki em5 ep3 ep5 ve em5 m2 ler sizinkilerden farklı....

Sayin karadagyan

denemeyi su sekilde yaptim sizde deneyebilirsiniz. S modunu sectim, perde hizini 4000 getirdim bakactan (vizorden) yada lcd ekranda ev ortaminda hic bir sey gorememeniz gerekiyor canli goruntude bu perde hizinda.
eger goruyorsaniz hala goruntu fotografi cektiginizde cektiginiz fotograf ile bakacta gordugunuz ayni degil benim makinamda. sizinki nasil ? fotografi cekmeden goruntunun kararmasi gerekiyor. Deneyip, bana bilgi verebilir misiniz lutfen. Eger bu ozellik siizn makinanizda var ise rica etsem yardimci olurmusunuz. nasil aktif ediliyor ?

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt May 16, 2016 11:46 am

Hocam durumu şöyle izah edeyim. Zaten PASM modlarının tümünde canlı izleme olmaz. A moduna alın makinayı loş ışıklı bir odada ve isoyu 200 de tutum. Makina deger olarak örnegin 10 saniye f2.8 ve 200 de karar kıldı. Simdi 10 saniyeyi canlı izleyebilir miyiz ? S modunu sonra deneyecegim ama size M modunda durumu anlatayım. Objektif 2.8 de diyafram kullandırtıyor loş ışıkta odadayız. 400 yada 4000 perde hızında denklansore basarsak karanlık olacak cünku ekranda yada vizörse en sagdaki pozlama telafisine dikkat ederseniz -3 yada -2.5 veya -2,-1 gibi degerler verecek. Bu durumda makina o degerleri kıstas aldıgindan sonuc karanlik bir fotograf olacak. Ama pozlama telafisini duzeltmek icin isoyu arttirin ve ekrandan bakın. Yada enstantene degerini düsürürken ekrandan bakın 0(sıfır)'a yaklaşırken degisimi gözlemleyeceksiniz...

esekherifhakareti

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt May 16, 2016 11:56 am

Sayin karadagyan
sizinle ayni fikirdeyim. Bende once P modunda bir bakarim degerlere ekrandan daha sonra bu degerlere gore istedigim perde hizini yada diyafram degerleri ile MSA modlarinda oynayarak istedigim fotografi cekiyorum. Ama arkadasimin soyledigine gore Sony PASM modlarinda yaptiginiz tum degisiklikleri daha fotografi cekmeden canli olarak bakactan ve lcd ekrandan aninda cekeceginiz fotografin nasil cekilecegini gosteriyormus. Ben Sony nin hangi modeli bilmiyorum. Ama dogru ise guzel bir ozellik. Belki M1 mk II de gelebilir bu yenilik.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt May 16, 2016 12:05 pm

Osman ERMIS yazdı:Evet malesef canlı yok. M5II de yok.
Bende ilk m10 aldığım canım sıkılmıştı. Sonra alışıyorsun.
Canlı olarak pozlama telafisinden canlı olarak biliniyor. Cok mu az mı pozlandığı.
Alıştıktan sonra eksikliğini hissetmedim.
Canlı izleme x-t10 da var, ama kapatabilsem kapatacağım. Flash kullanırken lcd veya bakaç çok karanlık oluyor. Fotoğrafı çekince karanlık olmuyor.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Osman bey

canli pozlama telafisi guzel bir ozellik Fotografi canli on izleme ozelligine arkadasim cok alistigindan garip gelmis. Bana hizli bir fotograf cekme ihtiyacin oldugunda ne yapiyorsun dedi Ben de kendisine P modunda bir tek poz telafisini ayarlaman yeterli yada iauto modunu kullanabilirsin dedim . Su anda kendi kotu hissediyor sanki teknolojik olarak bir sinif alta inmis gibi ama zamanla duzelir yada satar makinayi. Flas konusunda haklisiniz cok zor. OMD de olsa bu ozellik bir tusa canli on izleme ozelligini tanimlar istemediginiz de kapatir, istediginizde acabilirdiniz.

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Pzt May 16, 2016 12:50 pm

Çok ilginç bir konu. Ben de Olympus gövdelerde canlı pozlama ön izlemesinin olduğunu düşünüyorum. Zira fotoğraf çekerken çoğunlukla A modunu ve ESP ölçüm modelini kullanırım ve vizörden/ekrandan gördüğüm görüntü üzerinde Pozlama Telafisi ile ayarlama yaparım. Çekim esnasında hiç bir zaman girip çektiğim fotoğraflara bakma ihtiyacı duymam. Akşam eve gittiğimde E-M1 ile deneyeceğim ve sonuçları paylaşacağım.

Ofisteki GM5'ımı kontrol ettim. Panasonic gövdelerde bu özellik var. Menüden "constant preview" özelliğini on yaparsanız devreye giriyor. Mesela A modunda shutter'ı çok yükseltirseniz ön izleme gittikçe kararıyor... Ama bu özelliği açmasanız da -/+5 adıma kadar pozlama ayarlarını önizlemeye yansıtıyor. M modunda ise bu özellik açılmadığı sürece pozlama ayarlarını önizlemeye yansıtmıyor.
Panasonic GM1
Panasonic Leica 15/F:1.7 Summilux, Lumix 42.5/F:1.7

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Pzt May 16, 2016 12:56 pm

hasok yazdı:OLYMPUS OM-D E-M5 de Nasıl bir Uzaktan kumanda kullanabilirim. Tripot üzerinde ND Filtre ile Bulb modunda veya diğer modlarda uzun pozlama yapmak için . Belirli bir ürün varmı kullandığınız tavsiye edeceğiniz

Normalde Panasonic ve bir çok gövdenin standart bir tetikleyici girişi oluyor, buraya piyasada çok ucuza bulunan tetikleyiciler bağlanabiliyor. Olympus'un girişi farklı, bu sebeple Olympus'a özel tetikleyiciler kullanmalısınız. Çok basit cihazlar olduğu için bulduğunuz en ucuz olanı alın bence. Ebay'de 4-5$ civarına satılıyor gördüğüm kadarıyla.
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt May 16, 2016 10:10 pm

M10'da capcanlı önizleme var. Nasıl yok ! A modda pozlama telafisini değiştiriyorum şu an parlak yada karanlık görüveriyorum ne çıkacağını. Onu bırak PEN'lerde bile vardı bu olay, PL3'te dahi yapardım ve anında görürdüm.

Bu canlı izleme değil de nedir daha "Ceset ön izleme mi" :lol:

M moda aldım, pozlama süresini arttırıp eksiltirken anlık fotoğrafın ne kadar parlak yada karanlık çıkacağını da görüyorum. Zaten bu ancak M modda böyle işlerken görülür. Diğer A ve S modları yarı manuel-yarı otomatiktir. O yarı oto kısmı ile de işte canlı önizleme olduğundan makina sizin A ve S moddaki değiştirdiğiniz ayarı otomatik telafi ederek en uygun fotoğrafı çekebilmeniz için canlı önizlemede size çıkacak sonucu göstermektedir. Yani yok dediğiniz, göremediğinizi zannettiğiniz o şey "canlı önizleme" nin ta kendisidir burada dahi. PEN'lerde de bu imkan var. Hatta çok iyi anımsıyorum teee 2007'de aldığım Canon A720 IS'de bile vardı ki yani bugünün makinalarında olmaması imkansız.

Mesela A ve S modda (A ' da diyaframı değiştirirseniz makina otomatik pozlama süresini kendi değiştirdiğinden) canlı önizlemede hiçbirşey olmuyormuş gibi görürsünüz. Bu Olympus makinalara ait bir olay değildir, canlı önizleme olduğununu da kanıtıdır ayrıca bu bile. Yine S modda süreyi değiştirirsiniz amma yine değişmez görüntü. Fakat ancak lensin diiyafram limitlerini aşacak bir ayara gelirseniz diyafram göstergesi size alarm verir burada da (ya çok uzun pozluyorsun yada çok kısa gibisinden)

sgtab1 yazdı:...

Osman ERMIS yazdı:...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
Peremeci
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen Peremeci » Sal May 17, 2016 12:16 am

Evet ben de E-M1'da kontrol ettim hangi modda olursa olsun -/+3 EV'ye kadar gösteriyor. Acaba biz soruyu yanlış mı anlıyoruz?
Panasonic GM1

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 17, 2016 12:27 am

Peremeci yazdı:Evet ben de E-M1'da kontrol ettim hangi modda olursa olsun -/+3 EV'ye kadar gösteriyor. Acaba biz soruyu yanlış mı anlıyoruz?

Ben "sgtab1" in şuradaki açıklamasına bakarak bu duruma dair doğru anladığımı ve doğru cevabı verdiğimi düşünüyorum...
Bakınız,
sgtab1 yazdı:Olympus OM-D E-M5 ilk versiyon da P/S/A/M modlarinda yaptiginiz ISO, perde hizi, diyafram degeri yada poz telefisi degisikliklerinde bakac (vizor) veya LCD ekrandan canli on izleme ozelligi yok. Dun bir arkadasim eski fotograf makinasi aynasiz Sony (modelini bilmiyorum) satmis . Bana soyledigine gore Sony de ISO, perde hizi, diyafram degeri yada poz telefisi degisikliklerinde bakac (vizor) veya LCD ekrandan fotografin nasil gorundugunu canli on izlemede her degisikligi gorebiliyormus. Yani fotografi cekmeden nasil bir fotograf cekeceginizi gorebiliyormussunuz. Su anda Olympus OM-D E-M5 ilk versiyonundan almis. Bana bu ozelligin menu den nereden acilicagini sordu ben bu ozelligin olmadigini soyleyince hayal kirikligina ugradi. Canli on izleme ozelligi sadece IAUTO, SCAN, ART modlarinda calisiyor fakat bu modlarda ISO, perde hizi, diyafram degeri degistiremiyorsunuz. P/S/A/M modlarinda bakac (vizor) veya LCD ekrandan gordugunuz goruntu IAUTO modunun goruntusu. Asagida size kullanim kitabinda buldugum metni kopyaliyorum.

Canlı kontrolü kullanma
Canlı kontrol, fotoğrafl ar LCD ekrandan kadrajlanırken ayarların değiştirilmesi için
kullanılır. Etkileri LCD ekranda görüntülenmez. P/S/A/M/n dışındaki modlarda,
canlı kontrolü kullanmadan önce ayarları özel menüden (S.86) yapmanız gerekir.

Sonuc olarak hatali bilgi vermedigimi dusunuyorum. Bu ozellik var ise Olympus OM-D E-M5 ilk versiyonu olanyada daha once kullanan arkadaslar cevap verebilirler mi lutfen.

Hatta buradaki "Canlı kontrol" "canlı görünüm" değil, bu da yanlış. İkisi farklı şeyler.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 17, 2016 12:33 am

Bende birara, acaba soruyu yanlış mı anladım diye düşündüm. Ama sgtab1 arkadasımızin sorusunu tekrar okuduktan sonra olympuslarda canlı önizlemenin bazen yanlış anlaşıldığını farkettim...Fakat bahsedildiği gibi sony ve panasoniclerde 1/10 dan 1/4000 e kadar çıkartılırken enstantene hızı, diyafram degeri degistirilirken yada iso arttırılırken her stop da canlı izlemeyi görebiliyorsa kullanıcı güzelmiş diyebilirim...

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 17, 2016 12:42 am

Kod: Tümünü seç

Live View Boost [On] seçilmişse, öncelik fotoğrafların net olarak görülmesine verilir; pozlama telafisi ve diğer ayarların etkileri monitörde görülmez.

Diyor PL6'nın kullanım kılavuzunda mesela ! Yani bu açık ise canlı görünüm yapmaz diyor. M10'da da var bu ayar, hepsinde vardır tahminim.
-
-

“Olympus OM-D serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir