Bir pen f incelemesi

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Bir pen f incelemesi

Mesajgönderen karadagyan » Cmt May 28, 2016 3:25 pm

Linki umarim dogru vermisimdir ;)

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: Bir pen f incelemesi

Mesajgönderen karadagyan » Cmt May 28, 2016 3:25 pm

Beceremedim...bugun aksam bu incelemenin linkini paylasacagim...;)

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt May 30, 2016 12:33 pm

Linki paylaşıyorum arkadaşlar. gecikme için özür dilerim. Aynı sayfanın devamında EM5 M' ve EM1 incelemeleri de var. Eğer ingilizce okumada problem yasayan olursa hemen belirteyim, akıılı telefondan google ceviri yapın zaten fotograf dilinden aşina oldugumuz sözcükler karsımıza cıkacak. (not: ben bu siteyi severek takip ediyorum )

http://www.theinspiredeye.net/olympus-p ... ore-412255
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt May 30, 2016 12:40 pm

Teşekkürler... dalayım ben bir hemen :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Sal May 31, 2016 1:14 pm

siyah beyaz konusunda ep3 makinemden pek bir fark göremedim desem linç kampanyasına uğrarmıyım?
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 31, 2016 1:51 pm

Mesele şu ki ep3 de denklansör sesi gacırt yapmasaydı em5 de gucurt yapmasaydı ömürlük kullanılacak aletler...pen f ilginç tabi. Tipi güzel ama ne biliyim cok pahalılar. 3500 govde 2000 de lens 5500 tl...em1 mark 2 gelcekmis 20 mp olcakmıs vs..olympus 300 mm pro 7500 tl miydi ne..em1 m2 olsun 4500 7500 de 300 mm ( hani futbolcu kuş kayak yapan adam sörf yapan hatun cekecegiz ya mesela bu yaz ) 12 bin lira......Düpedüz manyaklık ;)))

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 31, 2016 1:54 pm

Yani ep3 ile penf arasında fark vardır muhakkak cunku em5 ile ep3 arasında cok var....Siyah Beyaz foyograflarla kıyaslamamak lazım sadece. Pratiklik açısından sokakta nasıl diye bakmalı daha çok...

esekherifhakareti

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Sal May 31, 2016 3:47 pm

EP5 hem yakışıklılık hem fiyat hem performans hem sağlamlık hem boyut hem.... açısından şu anda kesinlikle bir numara. pen f gereksiz fazla tuşlarıyla karışık ve bence ep5 görüntü olarak daha güzel. bir de pen f ekranı yana açılıyor ki bu tip ekranlar canikonda dandik serilerde oluyor. giriş ve giriş-orta seviyelerde yani... ekran en fazla ep5 ve em5 gibi açılmalı yoksa makinaya hafiflik hissi veriyor. fiyatını zaten hiç konuşmayalım... em5 ve em10 serileri de f/p olarak iyiler ama onlarda da vizör çıkıntısı m43 mantığının küçüklük maddesine takoz oluyor bence... tabi ki vizörü önemseyenler için yine de ufak makinalar... sözün kısası pen f şu anda tırt pırt zırt yani...

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Sal May 31, 2016 5:40 pm

Burada bir cok arkadasimizin paylasimlarindan sunu anliyorum ; elinizdeki ekipmanlarinizin sensor dahil Olympus PEN F ile cok farkli olmadigini yada fark hissetmediginizi izah ediyorsunuz. :mrgreen:

Olympus PEN-F Ozellikleri:

20MP Live MOS Four Thirds format sensor
5-axis image stabilization with automatic panning detection
2.36 million dot OLED electronic viewfinder
Up to 10 fps continuous shooting (20 fps with electronic shutter)
Highly customizable interface, twin controls
Fully articulating 1.04 million dot, 3" LCD touchscreen
50MP High-res Shot mode
1/8000 sec top mechanical shutter speed (1/16,000 with e-shutter)
1080/60p video recording

Olympus PEN-F in yazilim olsun , donanim olsun Olympus un gelecekte cikaracagi modeller icin bir gosterge aslinda :shock: . Bundan sonra cikacak makinalarda hemen hemen % 80 ninde bu sensor ve bu yazilim kullanilacak :D . Bu durumda elimizdeki donanimlar ile en az 3 yil daha devam edeceksiniz gibi gorunuyor :lol: . Fakat ben acikca soylemeleyim ki yeni nesiil M-1 Mk II uygun fiyata dusunce alacagim.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 31, 2016 6:31 pm

Aslında gerçekten de gövde güncelleme periyodu 3 yılda 1 olmalı ki elinizdeki önceki makina ile yeni aldığınız arasında bir çok yönden bariz fark edilir iyileştirmeler olsun. Üretici her yıl yeni model çıkartır amacı "elinizdeki bir önceki modeli bununla güncelleyin" demek değil, yeni makina alacaklar için o yıl itibarı ile "Bakın benim de yeni model şöyle fotoğraf makinalarım var" demek. Yoksa her yıl çıkan gövdelere zıplamak israf ve zarardan başka bir şey değil. Tabi eğer kişi bir şekilde bunu minimum zarar ile çevirebiliyor ise tecrübe kazanılması açısından muhakkak faydalıdır. Bunu da yapacak kişinin bana göre eğer gerçekten tecrübe edinmek için yapıyor ise önce objektif olması ve sonra da bu tecrübelerini blog veya sitesinde falan paylaşması gerekir diye düşünüyorum. Çünki biz insan ırkının en önemli özelliği her yeni doğan nesilde 10.000 yıl önceki insanlığın durumundaki gibi sıfırdan herşeyi tecrübe ederek öğrenmek zorunda olmamamızdır. Bunu da yazılı, görsel insanlık arşivimiz sayesinde başarırız. Ben başka bir canlı türü bilmiyorum ki gelecek nesillere yazılı olarak belki de evrenin en değerli mirasını bırakabilsin. Yine bu manada artık görsel veri de en az yazılı veri kadar değerli ve önemli bir insanlık mirası olmuştur.

Bir başka konu da hayal gücümüzdür. Bir insan 5 yaşındaki çocuğa belki de hayatında asla göremeyeceği bir aracı tarif edip hayal etmesini aynısı olmasa da ona çok yakın o kişinin de hayalinde görmesini sağlayabilir. Hatta henüz var olmamış ve belki de asla varolmayacak araçlar, mekanlar, canlılar vs. sanat yolu ile hayalden görsel bir varlığa insan tarafından çevirilerek başka insanların da o kişiye özel hayali görmesi, tanıması ve hatta yaşamasını sağlayabilen tek canlı biziz. Öte yandan da "Hayal kurmak", "hayal etmek" kültürümüzde çokca küçümsenir ve hatta aşağılamak için bile ima edilir !.. Hal bu ki "Yaratıcı" dahi hayal gücümüze yönelik bir çok şekilde bize varlığını göstermiştir !..
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal May 31, 2016 8:10 pm

İste ben ciddinin bahsettigi gibi sık sık govde degistirdim ama israf yada zarar etmeden. Pentax k50 ve cesitli sayıda canon ve m42 lensim vardı. Hepsini de bedelsiz almıştım. Em5 m2 ile ep5 arasinda yada em5 arasinda muazzam farklar yok.deneyimledim olympusun ccesitli govdelerini bu sayede. Gercek su ku 12-40 gibi pro lens varsa elinizde ne 12 mm ne 17 mm cok sart degil lens bakım~dan. Em1 m2 de pen f den cok cok iyi olcak sanmiyorum. Umarim olur ki olympus beklenti karsilayamazsa irtifa kaybeder....

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Çrş Haz 01, 2016 12:35 pm

illaki ep3 ten iyidir. ama fersah fersah iyi değil sonuçta. sonuçlar ortada. tabiki yükske iso performansını konuşacaksak olay ayrı.

donanım manyaklığından acaip sıkıldım sanırım. belkide bakış açım değişmiştir sadece.
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş May 25, 2017 4:28 pm

Bir inceleme ve karşılaştırma linki de benden. Sizce hangisi?
http://mirrorlesscomparison.com/panason ... omparison/
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cum Eyl 13, 2019 8:34 pm

Rica ederim :)

Sorunuza yanıtı özel mesajla verdiğim için kısa bir özet de buradan geçeyim, IS'in daha çok videoda fark yarattığını düşünüyorum ben. Çok video denemem olmadı ama gerek benim denemem, gerekse izlediğim incelemelerde Pen-F'in EM10 Mark II, Mark III veya EM5 Mark II gibi gövdelerden daha üstün bir IS sistemine sahip olduğuna dair bir yoruma rast gelmedim, belki de fark vardır ama gözle görünür bir fark olmayabilir.

Auto ISO'yu pek kullanmadığımdan EM10 Mark II'de de var diye biliyordum ben ama sanırım yokmuş. Pen-F'in mod tekerinde C1,C2,C3,C4 diye hazır modlar var. Bunlardan bir tanesini sokak fotoğrafı çekmek için sokak için daha uygun ayarlarla (silent shutter, siyah beyaz, kontrast +1 ve Auto ISO 1600 üst limit olacak şekilde) ayarlamıştım, sokak çekmek istersem tek tek ayar yapıp uğraşmak yerine direkt o moda alıp çekeyim diye, Auto ISO sadece o modda açık bende. Bunun sebebi rahatlıkla 1/60'larda elde çekebileceğimiz fotoğraflarda enstanteneyi o seviyelere kadar düşürmeden Auto ISO'ya yükleniyor makine, boşu boşuna noise'a yol açıyor. Belki manuel olarak enstantene alt limitini belirtleme imkanı da vardır ama ben denk gelmedim.

Pen-F almadan önce almayı çok istemiştim. Ama bu süre zarfında fotoğrafa ayırabildiğim zaman azaldı, önceden çevre il ve ilçelere sırf fotoğraf çekmek için giderdim ama artık şehir içinde fotoğraf çekmek için çıkmaya bile zamanım olmuyor. O açıdan forum içinden ilgilenen olursa makineyi satmayı bile düşünebilirim. Satarsam bir ihtimal E-P5 alır ve sizden aldığım 25mm'yi tutarım, o da lazım olursa kenarda bir makinem olsun diye :)

“Olympus P serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir