Oly 12-40 filtreli mi filtresiz mi

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Oly 12-40 filtreli mi filtresiz mi

Mesajgönderen maccek » Sal Haz 21, 2016 5:27 pm

Merhaba arkadaslar. 2. el oly 12-40 pro aldim. Parasoleyi yok ancak uzerinde phottix marka 62mm uv bir filtre var. Filtre kullanimi ve faydalari ile ilgili bir bilgim olmadigi icin nette arastirdim ama kafam daha da karisti. Kimisi sallayin filtre kullanmayin fotograf kalitesini dusurur, kimisi kullanin en azindan lensinizi korur demis. Seceneklerim sunlar : uv kullanmali ancak kaliteli x markasini almak,tumden filtre kullanmayip parasoley almak yada en ekonomik cozum olarak uzerindeki filtreyi kullanmaya devam etmek vs.
Sizce ne yapmak lazim lensin ön elemanlarini korumak icin ? Nedenleriyle yazabilirseniz en azinda ben ve benim gibi ultra amatorler bilgilenmis olacagiz.
Saygilar

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
En son maccek tarafından Sal Haz 21, 2016 5:29 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Oly 12-40 filtreli mi filtresiz mi

Mesajgönderen Ubeyd » Sal Haz 21, 2016 6:55 pm

Uv filtrenin lensin camını korumaktan başka bir işlevi yok. Kaliteli uv kullanılmaz ise görüntü kalitesine ciddi tesiri vardır kötü manada.

Kalitesi iyi olan markalar

BW
Hoya
Zeiss
Sigma
Rodenstock

Aklıma gelenler... Bir de uv filtrelerin kaliteyi düşürmesi geniş açıdan ziyade tele kısmında kendini daha belli eder

Kaliteli uv filtre kullanmanızı tavsiye ederim, bir kere başıma geldi, sivri gibi birseye çarptı lens, uv filtre tuz buz oldu, lens kurtuldu :)
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Sal Haz 21, 2016 7:08 pm

Ubeyd yazdı:Uv filtrenin lensin camını korumaktan başka bir işlevi yok. Kaliteli uv kullanılmaz ise görüntü kalitesine ciddi tesiri vardır kötü manada.

Kalitesi iyi olan markalar

BW
Hoya
Zeiss
Sigma
Rodenstock

Aklıma gelenler... Bir de uv filtrelerin kaliteyi düşürmesi geniş açıdan ziyade tele kısmında kendini daha belli eder

Kaliteli uv filtre kullanmanızı tavsiye ederim, bir kere başıma geldi, sivri gibi birseye çarptı lens, uv filtre tuz buz oldu, lens kurtuldu :)

Teşekkürler hocam. Parasoleyden ziyade kaliteli bir uv filtre aliyim o halde. Phottixi Nasıl biliresiniz? Sizde uv filtreler de var mı? En son megan ilanını da görünce artık herşeyi ilk size soracağız galiba :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Sal Haz 21, 2016 7:26 pm

:) :) photix i bilmiyorum, bende 62mm uv yok ne yazık ki, 58mm bolca var. Ama sahibinden de vardır temiz uv filtreler. Hoya ve BW markaları daha bol bulunur
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Haz 21, 2016 8:45 pm

Bence kaliteli uv diye cok para vrrmeyin. 250 tl ye de var 100 tl ye de var 40 tl ye de var. Hatta 700 tk bile uv var. 12 40 ile gündüz iyi ışıkta bir objeyi ( makinayı sabitleyin ve obje ile arasındaki mesafe degismesin ) bir fotograf cekin. Aynı degerlerde bir fotografı da uv filtre takılıyken cekin. İki sonucu karşılaştırın ve degerlendirin. Uv filtre sizce gözle görülür bir kalite kaybı yasatmış mı yasatmamış mı ?

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Sal Haz 21, 2016 9:36 pm

karadagyan yazdı:Bence kaliteli uv diye cok para vrrmeyin. 250 tl ye de var 100 tl ye de var 40 tl ye de var. Hatta 700 tk bile uv var. 12 40 ile gündüz iyi ışıkta bir objeyi ( makinayı sabitleyin ve obje ile arasındaki mesafe degismesin ) bir fotograf cekin. Aynı degerlerde bir fotografı da uv filtre takılıyken cekin. İki sonucu karşılaştırın ve degerlendirin. Uv filtre sizce gözle görülür bir kalite kaybı yasatmış mı yasatmamış mı ?

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam kesinlikle denemeye değer bir öneri. Karar vermeden önce yapmayı düşünüyordum. Teşekkürler.

Sent from my iPad using Tapatalk

“Tripod, Çanta, Filtre incelemeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir