Bir pen f incelemesi

Moderatörler: Esat Sanlav, biunlu, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Bir pen f incelemesi

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cum Eyl 13, 2019 8:34 pm

Rica ederim :)

Sorunuza yanıtı özel mesajla verdiğim için kısa bir özet de buradan geçeyim, IS'in daha çok videoda fark yarattığını düşünüyorum ben. Çok video denemem olmadı ama gerek benim denemem, gerekse izlediğim incelemelerde Pen-F'in EM10 Mark II, Mark III veya EM5 Mark II gibi gövdelerden daha üstün bir IS sistemine sahip olduğuna dair bir yoruma rast gelmedim, belki de fark vardır ama gözle görünür bir fark olmayabilir.

Auto ISO'yu pek kullanmadığımdan EM10 Mark II'de de var diye biliyordum ben ama sanırım yokmuş. Pen-F'in mod tekerinde C1,C2,C3,C4 diye hazır modlar var. Bunlardan bir tanesini sokak fotoğrafı çekmek için sokak için daha uygun ayarlarla (silent shutter, siyah beyaz, kontrast +1 ve Auto ISO 1600 üst limit olacak şekilde) ayarlamıştım, sokak çekmek istersem tek tek ayar yapıp uğraşmak yerine direkt o moda alıp çekeyim diye, Auto ISO sadece o modda açık bende. Bunun sebebi rahatlıkla 1/60'larda elde çekebileceğimiz fotoğraflarda enstanteneyi o seviyelere kadar düşürmeden Auto ISO'ya yükleniyor makine, boşu boşuna noise'a yol açıyor. Belki manuel olarak enstantene alt limitini belirtleme imkanı da vardır ama ben denk gelmedim.

Pen-F almadan önce almayı çok istemiştim. Ama bu süre zarfında fotoğrafa ayırabildiğim zaman azaldı, önceden çevre il ve ilçelere sırf fotoğraf çekmek için giderdim ama artık şehir içinde fotoğraf çekmek için çıkmaya bile zamanım olmuyor. O açıdan forum içinden ilgilenen olursa makineyi satmayı bile düşünebilirim. Satarsam bir ihtimal E-P5 alır ve sizden aldığım 25mm'yi tutarım, o da lazım olursa kenarda bir makinem olsun diye :)
Olympus Pen-F
Olympus 12mm F2.0
Olympus 25mm F1.8
Olympus 75mm F1.8
Olympus MCON-P02
Flickr - 500px

“Olympus P serisi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir